MAGDALENA ANDERSSON TEKRAR BAŞBAKAN SEÇİLDİ

Geçen hafta Çarşamba günü başbakan seçildikten sonra bütçesinin kabul reddeilmesinden sonra Yeşillerin hükümetten çekilmesi nedeniyle 7 saat sonra istifa eden İsveç’in ilk kadın başbakanı Magdalena Andersson, bugün ikinci kez yapılan başbakanlık oylamasında yeniden başbakan olarak seçildi. Fakat hükümeti muhalefet partilerinin hazırladığı bütçeyle yönetmek durumunda kalacak.

MAGDALENA ANDERSSON TEKRAR BAŞBAKAN SEÇİLDİ
MAGDALENA ANDERSSON TEKRAR BAŞBAKAN SEÇİLDİ Admin
Bu içerik 449 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç tarihindekadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesinden yüz yıl sonra ilk kez bir kadın başbakan olarak seçildi. Bu süre 7 saat sürdü ve azınlık hükümetinde yer alan Yeşillerin hükümetten çekilmeleri üzerine istifa etmek durumunda kaldı. Yeşiller, sağ muhalefet ve özellikle ırkçı kimliğiyle bilinen İsveç Demokratlarının hazırladığı bütçeyle devleti yönetmek istemedikleri için çekildiklerini açıkladılar.

Bu durumun ortaya çıkmasından sonra istifa eden Sosyal Demokrat kadın Başbakan Magdalena Andersson daha sonra İsveç Meclis Başkanı Anderas Norlén’e Sosyal Demokrat bir azınlık hükümeti kuracağını açıkladı. Böylece başbakanlığa tekrar aday oldu. Bugün yapılan oylamada muhalefet partileri 175 oya ulaşamayınca Magdalena Andersson başbakan olarak seçilmiş oldu.

İsveç Meçlisi’ndeki oylamada 101 evet, 75 çekimser ve 173 hayır oyu kullanıldıç Bu da Magdalena Andersson’un başbakan olmasına ve dolaysıyla Sosyal Demokrat bir azınlık hükümeti kurmasına yetti. Magdelana Andersson başbakan seçildikten sonra, “Çarşamba günü çok büyük gün olduğunu hissettim ve bugün en büyük gün olduğunu hissettim” ifadelerini kullandı.

İsveç tarihinde bir ilke imza atan Magdelana Andersson’un salı günü, Magdalena Andersson'un yeni hükümetini sunması bekleniyor.

İsveç İsveç Meclisi Magdalena Andersson Başbakan seçildi Sosyal Demokratlar Yeşiller Azınlık Hükümeti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ