BAŞBAKAN MAGDALENA ANDERSSON HÜKÜMET PROGRAMINI AÇIKLADI

Geçen Çarşamba günü Başbakan seçildikten 7 saat sonra istifa eden ve dün (Pazartesi) günü yeniden başbakan seçilen Sosyal Demokrat ilk kadın Başbakan Magdalena Andersson, bugün (Salı) hükümet programını açıklayarak yeni bakanlarını tanıttı.

BAŞBAKAN MAGDALENA ANDERSSON HÜKÜMET PROGRAMINI AÇIKLADI
BAŞBAKAN MAGDALENA ANDERSSON HÜKÜMET PROGRAMINI AÇIKLADI Admin
Bu içerik 729 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Magdalena Andersson, hükümetin politikasının üç önemli toplumsal ana soruna çözüm bulmak için yoğun çaba harcayacağın belirterek konuşmasına başladı.

- Toplumda ayrışmayı azaltmak ve suçla mücadele etmek. Yeşil sanayi devrimini zorlamak. Refahın kontrolünü yeniden kazanmak, böylece tüm çalışanların gerekli koşullara sahip olması gerektiğini biliyoruz.

- Polisin ve yargının güçlendirilmesi de dahil olmak pek çok iyileştirme yöntemleri geliştireceğiz. Fakat aynı zamanda bazı suçlarda ceza artışına gideceğiz.

- Erkeklerin kadına yönelik şiddetinin önüne geçmek için çaba sarf edeceğiz. Ülkemizde namus baskısını kabul etmiyoruz.. Eşitlik ve cinsiyet eşitliği herkes için aynıdır. Namus baskısı ortadan kalkmalıdır.

İsveç toplumunu oldukça etkileyen ve bir zehir olarak görülen aşırı şiddet hakkında görüşlerini dile getirirken, “Ama hepimiz birbirimize yardım etmelidir. Bütün İsveç halkına dönmek istiyorum. Tek başına hiç kimse ayrımcılığı kıramaz ya da çeteleri durduramaz. Ama herkes bir şeyler yapabilir. Bugün göreve başlayan her bakana, çete suçunu durdurmak ve ayrımcılıkla mücadele etmek için her taşı çevirme görevi verilecek” dedi.

İsveç demokrasisine yönelik olarak, “Biz demokrasiyiz. İsveç'te yaşayan bizler, burada çalışan ve yaşayan bizler, yeni nesiller yetiştiren bizler. Günlük hayatta bir araya geldiğimizde bunu aklımızda tutmalıyız. Birbirimizi saygıyla karşılamak istiyorum. İsveç'i destekleyen hep birlikte biziz. Demokrasi, insan onuru ve saygı için, tüm insanların günlük yaşamlarını ve ortak toplumumuzu etkileme gücü için mücadelenin asla bitmediğini bilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Andersson, İsveç’in Nato’ya üye olmak için başvurmayacağını belirterek, “Askeri ittifak özgürlüğü ülkemize iyi hizmet eder ve kuzey Avrupa'da istikrar ve güvenliğe katkıda bulunur. İsveç NATO üyeliği için başvuruda bulunmayacak. İskandinav bölgesinde ya da AB'de başka bir ülkeye bir felaket ya da saldırı gelirse İsveç pasif olmayacak ve biz de vurulursa bu ülkelerin de aynı şekilde hareket etmelerini bekliyoruz” dedi.

Andersson, ayrıca Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik eylemlerinden ve Polonya ile Beyaz Rusya sınırındaki insanların durumunu izlediklerine değinerek, “Durum kabul edilemez. Belarus'un eylemlerinin artan yaptırımlarla karşılanması gerektiğine inanıyoruz. Zamanımızın en büyük zorlukları - iklim, pandemi, demokrasinin korunması - en iyi uluslararası hukuka ve BM Şartı'na dayanan çok taraflı işbirliği ile halledilir” görüşlerini dile getirdi.

Başbakan Magdalena Andersson’un Bakanlar listesi:

Bakanlar Kurulu’dan Sorumlu Bakan: Hans Dahlgren

Adalet ve İçişleri Bakanı: Morgan Johansson

İçişleri Bakan Yardımcısı: Anders Ygeman

Dışişleri Bakanı Başkanı: Ann Linde

Dışişleri Bakanı Yardımcıları: Anna Hallberg ve Matilda Ernkrans

Savunma Bakanı: Peter Hultqvist

Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı: Lena Hallengren

Sosyal İşler Bakanı: Ardalan Shekarabi

Maliye Bakanı: Mikael Damberg

Maliye Bakanı Yardımcıları: Max Elger ve Ida Karkiainen

Eğitim Bakanı: Anna Ekström

Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı: Lina Axelsson Kilbom

Çevre Bakanı: Annika Strandhäll

Ticaret ve Sanayi Bakanı: Karl-Petter Thorwaldsson

Ticaret ve Sanayi Bakanı Yardımcısı: Anna-Caren Sätherberg

Kültür Bakanı: Jeanette Gustafsdotter

Çalışma Bakanı: Eva Nordmark

Çalışma Bakanı Yardımcısı: Johan Danielsson

Altyapı Bakanlığı Başkanı: Tomas Eneroth

Altyapı Bakanı: Khashayar Farmanbar

İsveç Hükümet Başbakan Magdalena Andersson Hükümet Programı Bakanlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ