İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNDE KORONADAN 6 KİŞİ ÖLDÜ

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun verilerine göre cumadan bu yana son dört günde 6 kişi koronadan yaşamını yitirirken 6 011 de yeni vaka görüldü. Şimdiye kadar koronadan 15 151 ölüm ve 1 204 859 da vaka kayıtlara geçti. Hastanelerin yoğun bakım ünitelerinden 7 994 kişi iyilererek ayrıldı.

İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNDE KORONADAN 6 KİŞİ ÖLDÜ
İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNDE KORONADAN 6 KİŞİ ÖLDÜ Admin
Bu içerik 510 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Koronavirüsü yayılma oranalrı Bölgelere göre değişiklikler gösteriyor. İsveç’in doğusunda bulunan Skåne bögesinde artış görülüyor. Bölgeden yapılan bir basın açıklamasında, geçtiğimiz hafta doğrulanan covid-19 vakalarının sayısının keskin bir şekilde arttığını yazdı. Bölge, bunun muhtemelen hem daha fazla insanın test yaptırması hem de vaka sayısındaki gerçek artışın bir sonucu olduğunu belirtiyor. Ancak pozitif vakaların oranı geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi yaklaşık olarak aynı seviyede.

Bölgeye ilgili bir değerlendirme yapıldığı zaman, toplumda bir artış olduğu yönünde ağırlık kazanıyor. Ancak, yeni örnekleme kuralları nedeniyle şu anda artışın boyutunu tahmin etmek zor. İlkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar arasında, örneklenenler arasında hem vaka sayısında hem de oranında artış görülmektedir.

Öte yandan, enfeksiyon kontrol doktoru Eva Melander, “80 yaş ve üstü grupta hâlâ az sayıda Covid-19'lu var ama, özel bakımevlerinde  hâlâ çok az sayıda insan gördüğümüzü söyleyebiliriz. Bölgede şu anda 65 yaş üstü kişilere üçüncü doz aşı yapılıyor. Ancak daha genç olan birçok kişi üçüncü bir doz için randevu almaya çalışıyor” diyor.

Stockholm Bölgesi sağlık yetkilileri bir basın açıklamasında, bugün covid-19'un omikron varyantının iki kişi de görüldüğünü belirttiler. Enfeksiyon kontrol doktoru Maria Rotzén Östlund, “Semptomları olan ya da olmayan kişilerden pozitif örnekleri sıralıyoruz ve şimdi Güney Afrika'da seyahat eden iki kişinin covid-19'un omikron varyantını taşıdığı tespit edildi. Bu varyantın hem İsveç'te hem de komşu ülkelerde zaten kanıtlanmış olduğu için beklenmedik bir durum olmadığını söyleyebiliriz” ifadelerini kullanıyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu, yeni virüs varyantının bulaşmasını sınırlamak için Güney Afrika'dan gelen herkesin İsveç'e ülkeye girdikten sonra covid-19  testi yaptırması ve ardından beşinci günde yeni bir daha test yaptırması gerektiğine karar verdi. Ayrıca, Güney Afrika'dan seyahat eden herkes, semptomları olup olmadığına ve aşı olup olmadığına bakılmaksızın yedi gün boyunca evde kalmalıdır, görüşü benimsendi.

Şimdiye kadar 12 yaş üstü 1.doz 7 580 661 ( % 79) kişi, 7 134 359 ( % 83,9) kişi de 2.doz aşı uygulandı. Henüz 3.dz aşı istatistiği yayınlanmadı.

İsveç Korona Omikron Skåne Stockholm aşı Covid-19 Güney Afrika Karantina
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ