ÇİFTLİK ÜRETİMİ SOMON BALIKLARININ FAZLA YENMEMESİ KONUSUNDA UYARILAR VAR

İsveçli balıkçılık uzmanları çiftlik somonlarının fazla yenmemesi konusunda uyarlarda bulunuyorlar. Deniz biyoloğu ve balıkçılık uzmanı İnger Melander, Füme, salamura, pişmiş ya da çiğ somon, Noel masasında oldukça popülerdir. Ancak çiftlik balıklarının çoğu hâlâ eko-etikete uymuyor ve WWF'den "sarı ışık" uyarısı alıyor. O halde bizim tavsiyemiz, bu türü nadiren yemeniz yönünde, diyor.

ÇİFTLİK ÜRETİMİ SOMON BALIKLARININ FAZLA YENMEMESİ KONUSUNDA UYARILAR VAR
ÇİFTLİK ÜRETİMİ SOMON BALIKLARININ FAZLA YENMEMESİ KONUSUNDA UYARILAR VAR Admin
Bu içerik 732 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Ulusal Gıda İdaresi'nin tavsiyelerine göre, sağlık için haftada iki ila üç kez balık yemeliyiz. Fakat, aynı zamanda yılda sadece birkaç kez yememiz gereken birçok çeşit var. Balıkçılık uzmanı Inger Melander'e göre, çiftlikte yetiştirilen somon sorunlu bir balıktır ve genel olarak çiftlikte yetiştirilen somon balığı WWF'nin kendi balık rehberinde "sarı ışık" olarak işaretlenmiştir yani dikkat edilmesi ya da göz önünde bulundurulması gereken bir durumdur.

Expressen gazetesinde yer alan habere göre, Balıkçılık uzmanı Inger Melander, ”O zaman yılda sadece birkaç ya da birkaç kez yemelisiniz. Belki Noel'de ve örneğin başka bir tatilde” diyor.

Ama istisnalar var. Somon balığı, uluslararası ASC ya da İsveç KRAV sertifikası ile işaretlenmiş Vättern Gölü'nde ağlarla yakalanırsa, ”yeşil ışık” demektir. ASC sertifikası, Norveç çiftlik somonunun yüzde 65'ine ve dünya genelinde yüzde 49'una sahiptir. İsveç'te satılan çiftlik somonlarının neredeyse tümü Norveç'ten geliyor.

Popüler Norveç markası Salmalax, tedarikçiler tarafından "mümkün olduğunca vahşi avlanmaya yakın" bir somon olarak tanımlanıyor ve diğer şeylerin yanı sıra genellikle başlangıçlarda çiğ olarak yenir. Kaliteli bir balık olarak pazarlanır. Balıklar yakalandıktan en fazla dört saat sonra vakumla paketlenmiş, kemiksiz ve derisiz bir iç fileto halinde pazara sunulur.

Buna rağmen, Salmalaxen ASC sertifikasından yoksundur ve Inger Melander'e göre, daha sonra nasıl işlendiği dışında, diğer çiftlik somonlarından farklı değildir. Melander, ”Kuzey Avrupa'dan geleneksel olarak yetiştirilen tüm somonların sarı bir ışığı var” diyor.

ASC ile işaretlenmiş ürünler yalnızca WHO tarafından onaylanmış antibiyotikler içerebilir. Ek olarak, izin verilen yem ve besin sızma miktarının bir sınırı vardır. Ama Noel yemeği masası için en çevre dostu balık hangisi?

Balık tutma uzmanı, bunu söylemek mümkün değil, ancak ne tür olduğuna ve nasıl ve nerede avlandığına veya yetiştirildiğine bağlı olduğunu söylüyor. Melander bu konuda, ”En iyisi, deniz ürünleri alımınızı çeşitlendirmek ve balık rehberinde yeşil ışıkta olan türler arasında seçim yapmak” diyor.

İsveç Norveç Somon balığı Çiftlik üretimi setifika ASC Krav WHO Salmasomon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ