ADALET VE İÇİŞLERİ BAKANINDAN İTİRAF: ”POLİSİMİZ BAŞARISIZ OLDU”

Sosyal Demokrat azınlık hükümetinde Adalet ve İçişleri Bakanlığı görevlerini üstlenen Morgan Johansson, çetelerle mücadelede polisin başarısız olduğunu söyledi. Johansson TT’ye verdiği uzun söyleşisinde, ”Tüm taşları tersine çevirmek istiyorum. Ancak isimsiz, gizli tanıkları ve arama bölgelerini hariç tutuyorum” diyor.

ADALET VE İÇİŞLERİ BAKANINDAN İTİRAF: ”POLİSİMİZ BAŞARISIZ OLDU”
ADALET VE İÇİŞLERİ BAKANINDAN İTİRAF: ”POLİSİMİZ BAŞARISIZ OLDU” Admin
Bu içerik 558 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson uzun yıllar siyasetin içinde bulunuyor. 2017 – 2019 yılları arasında İçişleri Bakanlığı görevini yaptı. Şimdi de yeni kurulan Sosyal Demokrat azınlık hükümetinde iki bakanlığı birlikte yürütüyor.

İsveç haber ajansı TT’ye uzun bir demeç verdi. İsveç polisinin mafyalaşmış sokak çeteleri, organize suçlar karşısında yetersiz ya da başarısız kaldığını söyledi. Bakan Johansson, ” Şimdi yargının genel sorumluluğunu alıyorum. Polisin suçluyu yakaladığı andan hapishanedeki son gününü çekene kadar peşinde olacağız” ifadelerini kullanıyor.

Suç ve cezayı profil meselesi olarak vurgulamaktan hoşlanan İsveç Demokratları ve Ilımlı Muhafazakarlar temsilcileri konuyu ele aldı. Yedi yıl önceki sorumlu kişiyle çeteleri nasıl bozabilirsin? Morgan Johansson, 1990'ların başında motosiklet kulüplerinin kurulduğu zamana geri dönerek yanıt veriyor. Birbirlerine otomatik silahlarla ateş etmeye ve el bombası atmaya başlamaları uzun sürmedi.

Bakan,”Motosiklet çeteleri geldi, sonra cezaevlerinde kurulan çeteler, sonra yerleşim bölgelerinde kurulan çeteler izledi. Bunları oluşum halindeyken yok edilmediler.”

Organize suç örgütlerinin kök salmasına yönelik soruya ise, ”Ne yetkililer, ne hükümet ne de meclis bunu yapılması gereken şekilde çözemedi. Yanıt şu ki, tüm bu daha sert cezalarla, kaynakların güçlendirilmesiyle, artan araçlarla, kamera gözetimi ile bugün yaptığımız şey - aman Tanrım şimdi her zamankinden daha fazla kameramız var - bugün yaptığımız şey daha önce İsveç için yapmalıydı. Belki 15-20 yıl sonra yapılmalıydı. Ama sorumlular o zaman yapmadı, şimdi biz yapmalıyız” diyor.

Morgan Johansson, ”Tüm taşlar. O zaman doğru önlemlerin her zaman çıkacağı kesin değil. Bazıları seçilecek ve diğerleri seçilecek. Siyasi süreçte bu her zaman böyledir. Adalet Bakanlığı'nın ve 400 çalışanının 2014'ten bu yana üretiüi 300 adet öneri var. Bunlar meclisin masasına kondu. Yaklaşık 60 suç için cezalar artırıldı, eski suçlar yeniden suç sayıldı. Şu anda boru hattında çok şey var. Seçime kadar hemen her hafta yeni girişimlerle karşımıza çıkacağını söylemek isterim” değerlendirmesi yapıyor.

Bakan devamla, ”Hukuk alanında büyük bir soruşturmaya, sözde çete suçu soruşturmasına ilişkin bir hukuk konseyi havalesi bu baharda gelecek. Soruşturma, diğer şeylerin yanı sıra, suç şebekelerinde işlenen suçlar için daha ağır cezalar ve daha düşük gözaltı limitlerini içeriyor. Hükümet olumlu. Önemli tanıklarına yönelik teklifler ve cezai kazançlara el konulmasını kolaylaştıracak bir soruşturma da seçim yılının başlangıcında tam zamanında sunulacaktır” diyor.

M, KD ve S'nin fiilen hemfikir olduğu yasal bir konu, ırkçı bir örgüte katılımın suç sayılmasıyla ilgilidir. Siz ne dersiniz? Bakan, ”Nazi Kuzey Direniş Hareketi'nin (NMR) İsveç'te giderek artan gürültülü gösterilerinden sonra gündeme geldi. Bu baharda bir meclis komisyonu önerilerde bulundu, ancak Liberaller (L), Sol Parti (V) ve İsveç Demokratları (SD) yeni bir ceza hükmünü desteklemiyor” görüşünü belirtiyor.

TT, Adalet ve İçişleri Bakanı, Savcılık gibi ağır sevk kurumlarından, suçu kanıtlamanın zor olacağı yönündeki eleştirilere rağmen, yoluna devam etmek istiyor. Bakan, ”Meclise gelmeden önce, çoğunluğun da var olup olmadığını kontrol etmek istiyorum. Olabilecek en kötü şeyse, etkisiz olacaksa, bu durumda onu uygulayarak hiçbir şeyi riske atamayız”

Çeşitli anketlere göre, toplumda kanun ve düzen, seçmenlerin önümüzdeki seçimde en önemli sorunu olabilir. Johansson, suç eğiliminin tersine çevrilebileceğine inanıyor ve Malmö ve Göteborg'u işaret ediyor. Ancak Stockholm'da şiddet hâlâ yüksek seviyede. İlde bu yıl şimdiye kadar yüzden fazla silahlı saldırı gerçekleşti ve 23 kişi vuruldu.

Morgan Johansson,tam olarak neden, çalışma ortamıyla mı yoksa maaşla mı ilgili olduğu konusunda yorum yapmak istemiyor, ancak polisin daha fazla insanı kazandırmak için önlem alması gerekiyor. Geçen hafta Emniyet Genel Müdürü Anders Thornberg ile görüştü

Bakan, ”Her zamankinden daha fazla paraları var ve şimdi bu bütçeyle daha fazla para alıyorlar” değerlendirmesini yapıyor.

Büyükşehir bölgesindeki belediyeler, suç çetelerine üye alımını engellemek için okul terk programları, okullar, sosyal hizmetler ve boş zaman etkinlikleri için de kaynak ayırmalıdır. Adalet ve İçişleri Bakanı'na göre, geçen yıl neredeyse beş milyar fazla veren Stockholm gibi bir belediyede sorun olmamalı.

TT muhabiri, sorabileceğimizi düşündüğüm bir soru, Malmö'de neden başarılısınız ve Stockholm'de neden başarısızsınız? Şimdi işlerin nerelerde iyi gittiğini belediyelerden öğrenin, demek istiyorum..

İsveç Adalet Bakanı İçişleri Bakanı Morgan Johansson TT Demeç Kriminal suçlar Organize suçlar Malmö Stockholm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ