KORONAYA KARŞI KORUMADA AĞIZ MASKESİNİN ROLÜ BÜYÜK

Koronavirüsün ortay çıktığı günlerden itibaren neredeyse iki yıldır, dört üniversiteden araştırmacılar, ağız koruyucuların ne kadar etkili olduğunu öğrenmek için deneyler ve simülasyonlar gerçekleştirdiler. Çarşamba günü, sonuçları İsveç Halk Sağlığı Kurumuna sunulacak. Çalışmaya öncülük eden akışkanlar teorisi profesörü Staffan Lundström, ”Ağız koruyucu ile harika bir etkisi vardır ve çok nettir. ondan kurtulmanın imkansız olduğunu söyleyebilirim” diyor.

KORONAYA KARŞI KORUMADA AĞIZ MASKESİNİN ROLÜ BÜYÜK
KORONAYA KARŞI KORUMADA AĞIZ MASKESİNİN ROLÜ BÜYÜK Admin
Bu içerik 1043 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Araştırma, Luleå Teknoloji Üniversitesi liderliğinde Chalmers Teknoloji Üniversitesi, Lund Teknoloji Üniversitesi ve Kraliyet Teknoloji Enstitüsü (KTH) ile birlikte yürütülmüştür. Bu araştırmayı yöneten Luleå Teknoloji Üniversitesi'nde akışkanlar mekaniği profesörü Staffan Lundström, ”Prensip olarak iki yıldır web toplantıları yapıyoruz ve son bir buçuk yıldır İsveç Araştırma Konseyi'nin projesinde birlikte çalışıyoruz. bunca zaman boyunca aslında hiç tanışmamış olmamıza rağmen” diyor.

Basında yer alan haberlere göre, çeşitli üniversiteler, bazı durumlarda kendi başlarına, bazı durumlarda ise birbirleriyle işbirliği içinde deneyler ve simülasyonlar gerçekleştirmiştir. Hepsi, ağız koruyucuların solunan havayı iyi filtrelediğini gösteri

Luleå'da yapılan çalışmalardan biri, iki ticari ağız koruyucuyu iki ev yapımı olanla karşılaştırıldı. Bunlardan biri pamuklu ve diğeri sentetik malzemeden yapılmış maskeler. Ev yapımı filtrelenmiş öksürük açısında  daha kötüydü ve en azından daha iyi filtrelemeyi, pamuklu kumaşı verdiğini belirtiyorlar.

Çalışmalar, dört araştırma ekibinin test ettiği tüm ağız koruyucuların, malzeme ve üreticiden bağımsız olarak sızdırdığını gösteriyor.

Staffan Lundström, ”Test ettiklerimiz hava için bile çok geçilmezdir. Bir ağız koruyucuyu ağza bastırırsanız, ağızdan nefes almak çok zordur, bu nedenle çoğu şey ağız koruyucuya geçer, diyor ve devam ediyor: ”Hava yukarı ve aşağı ve yanlara doğru gider. Öksürme durumunda, büyük damlalar filtrelenir, daha küçük olanlar havayı takip ederek doğrudan dışarı giderler” diyor.

Ağız koruyucu olmadan en az 1,5 metrelik bir güvenlik mesafesi korunmalıdır, ancak bir ağız koruyucu ile Lund Üniversitesi'nin sonuçlarına göre mesafe "önemli ölçüde" azaltılabilir. Ayrıca Lund’daki araştırmacılar, damlaların ana salınımının yüz ve yüz maskesi arasındaki boşluklarda gerçekleştiğini görüyorlar. Ayrıca havadaki sıvı damlacıklarının havalandırma için önemli ölçüde farklı şekilde taşındığı sonucuna varıyorlar.

İşbirliğindeki tüm sonuçlara göre, ağız koruyucular damlaları filtrelemek için iyi çalışıyor ve her şeyden önce doğrudan etkilidirler. Ancak yan yana kalabalık duranlar için ağız koruyucu iyi bir koruma sağlamaz. Staffan Lundström, ”Bu nedenle, damlalar o kadar uzağa gitmese de yanlarda biraz daha kolayca dışarı sızıyor. Her şeyden önce mesafeli durmak iyidir” diyor.

İsveç araştırma ağız maskesi Luleå Teknoloji Üniversitesi Chalmers Teknoloji Üniversitesi Lund Teknoloji Üniversitesi Kraliyet Teknoloji Enstitüsü Staffan Lundström
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ