GÄVLE TEKESİ’Nİ BU YIL YAKMAYI BAŞARDILAR

Gävle kentiniyerleştirilen Gn 1966 yılından bu yana simgesi haline gelen ve Noel günlerinde Büyük Meydana (Slottstorget) yerleştirilen “Gävle Tekesi” bu yıl gece 03.30 dolaylarında birisi tarafından ateşe verildi. Polis bir kişinin zanlı olarak yakalandığını açıkadı.

GÄVLE TEKESİ’Nİ BU YIL YAKMAYI BAŞARDILAR
GÄVLE TEKESİ’Nİ BU YIL YAKMAYI BAŞARDILAR Admin
Bu içerik 761 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Polis ve itfaiye kurtarma hizmetleri, cuma gecesi 03.37'de Gävle'deki Büyük Meydan’daki (Slottstorget) dünyaca ünlü Gävle Tekesi’nin yandığı yakıldığı ihbarını aldı. Teke simgesi kurtarma ekipleri gelinceye kadar kısa süre içerisinde tamamen ateş alarak büyük ölçüde yanmış olarak kurtarıldı.. Kurtarma servisinden Thomas Fahlstedt, “Samanın bir maytap gibi yandığını, çok hızlı bir biçimde yandığını” belirtiyor.

Bir örgü tanığı, siyah giysili uzun boylu, atletik bir adamın yangın başladığında olay yerinden ayrıldığını ve adam ateşin yanında ayrılınca şüpheye düştüğünü söylüyor.

Bir başka tanık yangından önce onunla karşılaştığını belirtiyor. Kent polis bölgesi basın sözcüsü Petra Blomqvist, “Tanığa çakmağı olmadığını söylediğini” belirtiyor. Polis alarmı aldığında yakın çevrede arama yapmaya başladı. Tanıktan gelen sinyale uyan ve ellerinde kurum bulunan 40 yaşlarındaki bir adam kısa sürede yakalayarak tutuklandı.

Cuma sabahı sorgulanacak ve adamın kıyafet değiştirdiği yer teknik inceleme için kordon altına alındı. Petra Blomqvist, tutuklanan adamın tekeye büyük zarar verdiğinden ve aynı zamanda küçük teke yavrusuna da zarar verdiğinden ifade ediyor. 40'lı yaşlarındaki adam, savcılık kararının ardından 06.58'de tutuklandı. SVT Gävleborg'a göre, kişi Kalmar'dan gelmiş.

Gävle Tekesi  2016'da yakıldıktan sonra güvenlik önemli ölçüde sıkılaştırılmıştı. Bugünlerde günün her saatinde nöbetçiler vardı.Bölgede her zaman korumalar vardı. Gävle Tekesi’nin sözcüsü Rebecca Steiner, “24 saat gözetimimiz var, ancak birisi onu yine de bekçileri atlatarak eylemini başardı. Olaydan kısa bir süre sonra olay yerindeki bekçilerden mesajı aldığını ve çok can sıkıcı geliyor, teke benim en yakın meslektaşım. Birinin dünyaca ünlü bir simgeyi böyle bir eyleme maruz bırakmasının üzücü olduğunu” söylüyor.

İsveç Gävle Gävle Tekesi yakıldı simge Kentin simgesi Teke
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ