AB, KISMEN İSVEÇ ÜRETİMİ KORONA AŞISINA ONAY VERDİ

AB, Novavax'tan Nuvaxovid adlı beşinci bir aşıyı onayladı. Aşı kısmen Uppsala'daki araştırmacılar tarafından geliştirildi ve diğer teknolojilerle yapılan ilk aşı olma özelliğini taşıyor. İsveç Tıbbi Ürünler Ajansı Genel Müdürü Björn Eriksson, "İsveç Medikal Ürünler Ajansı'ndan bizlerin bu çalışmada becerilerimizle önemli bir rol oynadığımızı belirtmekten mutluluk ve gurur duyuyorum" diyor.

AB, KISMEN İSVEÇ ÜRETİMİ KORONA AŞISINA ONAY VERDİ
AB, KISMEN İSVEÇ ÜRETİMİ KORONA AŞISINA ONAY VERDİ Admin
Bu içerik 545 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç basınında yer alan haberlere göre, AB, kısmen İsveç üretimi de olan Novavax'tan Nuvaxovid adlı ilaca onay verdi. AB böylece beşinci aşıyı onaylamış oldu.

Avrupa Komisyonu, covid-19'a karşı beşinci aşıyı onaylanmasından sonra Astra Zeneca, Pfizer Biontech, Moderna ve Janssen'e Novavax'tan Nuvaxovid de katılmış oldu. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Pazartesi gecesi Twitter'da "Beş onaylı aşı ile AB'nin çeşitli bir portföyü var" dedi.

Nuvaxovid, Uppsala'daki araştırmacılar tarafından kısmen geliştirilmiştir ve şimdiye kadar AB onaylı covid-19 aşılarından farklı bir eski teknolojiye dayanmaktadır. Diğerlerinden farklı olarak Nuvaxovid, covid-19 virüsünün yüzeyinde tırnak proteininin laboratuvarda yetiştirilmiş bir versiyonundan küçük protein parçacıkları içeriyor. Aşı ayrıca, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan bir madde olan bir adjuvan’u da içermektedir.

AB üye ülkeler hesabına 200 milyon doz ısmarladığını duyurdu. Ayrıca İsveç, kendi hesabına 2 milyon doz sipariş verdiğini duyurdu.

İsveç AB aşı onay Novavax Nuvaxovid Astra Zeneca Pfizer Biontech Moderna Janssen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ