İSVEÇ’TE SON BEŞ GÜNDE KORONADAN 15 KİŞİ ÖLDÜ

İsveç Halk Sağlığı Kurumu verilerine göre geçen perşembeden bugün salıya kadar geçen beş gün içerisinde koronadan 15 kişi yaşamını yitirdi. 21 247 de yeni vaka tespit edildi. Koronadan ölümlerde şimdiye kadar 15 265 kişi yaşamını yitirirken, 1 294 560 da vaka kayıtlara geçti. Hastanelerden 8 203 kişi de iyileşerek ayrıldı.

İSVEÇ’TE SON BEŞ GÜNDE KORONADAN 15 KİŞİ ÖLDÜ
İSVEÇ’TE SON BEŞ GÜNDE KORONADAN 15 KİŞİ ÖLDÜ Admin
Bu içerik 950 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’na göre, Stockholm Bölgesi'nde enfeksiyonun yayılması artmaya devam ediyor. Stockholm Bölgesi, Omikron'un Stockholm'de baskın varyant olma yolunda olduğunu belirtiliyor. Ayrıca Dagens Nyheter'in haberlerine göre de bölgenin enfeksiyon kontrol doktoru Maria Rotzén Östlund gazeteye, “Omikron varyantı vakaların neredeyse yüzde 60'ını oluşturuyor. Neredeyse tamamen devralıyor” diyor.

İsveç’te yeni kısıtlamalar gelirken aynı zamanda da aşılama devam ediyor. Şimdiye kadar 1.doz aşıyı 7 746 286 ( % 85,7) kişi, 2.doz aşıyı 7 370 712 ( % 81,6) kişi ve 3.doz aşı da 2 399 970 ( % 26,6) kişiye uygulandı.

Finlandiya aşı kişilerin ülkeye girmesine izin vermiyor. Finlandiya gazetesi Hufvudstadsbladet'e göre, Ulusal Gıda İdaresi bir basın açıklamasında Finlandiya'nın ilk kez bir kedide doğrulanmış koronaya rastlandığını yazdı. Kedinin bir insan tarafından enfekte olduğundan şüpheleniliyor ama kedinin durumunun iyi olduğu belirtiliyor. Hayvanların covid-19'dan etkilenmesi yeni bir şey değil. Dünyanın çeşitli yerlerinde daha önce birkaç enfekte kedi ve köpek vakası doğrulanmıştır. Bazı durumlarda, kedilerin solunum ve sindirim ile ilgili sorunları olmuştur. Finlandiya'daki Hayvan Refahını Koruma Yasasına göre, bir kedide korona enfeksiyonu bildirimi zorunlu bir hastalıktır.

Reuters, ABD'nin İsveç, Moldova ve Malta'ya yapılacak seyahatler için uyarı seviyesini yükselttiğini bildirdi. Amerikan Enfeksiyon Hastalıkları Kontrol Enstitüsü (CDC), uyarının dördüncü risk seviyesine ya da "çok yüksek" seviyeye yükseltildiğini duyurdu. Aynı zamanda, Arjantin için uyarı seviyesi, risk seviyesi üçe ya da "yüksek" seviyeye yükseltildi.

Yurt dışından İsveç'e seyahat etmeyi planlayanlar için 28 Aralık'tan itibaren yeni kurallar geçerli olacak. Girişle ilgili yeni kuralların arka planında, İsveç Halk Sağlığı Kurumu'nun ocak ayı ortasında kapsamlı olabileceğini tahmin ettiği artan enfeksiyon yayılımı yatmaktadır.

Test, antijen testi ya da PCR/NAAT testi olmalıdır. 48 saatten eski olmamalıdır. Sertifika şunları içermelidir: doğum tarihi, numune alma tarihi ve saati, hastalık ya da bulaşıcının adı. Hangi ana testin kullanıldığı, negatif test sonucu, sertifikayı verenin adı ve numarası. Sertifika İsveççe, Danimarkaca, Norveççe, İngilizce veya Fransızca olarak yazılabilir.

İsveç'te toplu taşıma için de yeni kurallar geçerli İsveç'te çalışmak veya okumak için işe gidip gelen ve haftada en az bir kez sınırı geçen kişiler için, varıştan bir hafta önce yapılmış olması gereken bir aşı sertifikası ya da testlerden negatif test sonuçları sertifikası gereklidir.

Yeni kurallar toplu taşıma için de geçerli. 150 kilometreden fazla mesafeye sahip otobüs ya da trenle toplu taşıma yapan şirketler, mümkün olduğunca her yolcunun bir koltuğa veya uyuma yerine erişimi olmasını sağlamalıdır.

İsveç İsveç Halk Sağlığı Kurumu Korona Omikron seyahat 28 aralık Finlandiya Amerika varyant test PCR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ