İSVEÇ PSİKOLOJİK SAVUNMA AJANSI KURULDU

İsveç’te bu yıl yapılacak genel seçimler öncesinde artması beklenen yalan haberlerle mücadele için ’Psikolojik Savunma Ajansı’ adıyla bir ajans kurdu. Yeni kurum, İsveç ordusuyla ve hükümetiyle birlikte çalışacak.

İSVEÇ PSİKOLOJİK SAVUNMA AJANSI KURULDU
İSVEÇ PSİKOLOJİK SAVUNMA AJANSI KURULDU Admin
Bu içerik 558 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç, giderek artan yalan haber tehdidine karşı yeni bir ajans kurduğunu açıkladı. 10 milyon nüfuslu ülkede kurulan İsveç Psikolojik Savunma Ajansı, “demokratik toplumu ve fikirlerin özgür bir ortamda şekillenmesini” amaçlıyor.

Sözcü gazetesinin Washington Post'dan aktardığı haberine göre, ülkede bu yıl yapılacak genel seçimler öncesinde artması beklenen yalan haberlerle mücadele edecek kurum, İsveç ordusuyla ve hükümetiyle birlikte çalışacak.

Washington Post gazetesine konuşan yeni ajansın başkanı Magnus Hjort, “Yanı başımızdaki Avrupa'da güvenlik durumu giderek kötüye gidiyor, bu nedenle kendi savunmamızı oluşturmalıyız” dedi. Hjort, dış kaynaklı yanlış haber ve bilgileri tespit edip bunlarla mücadele etmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Özellikle Rusya ve Çin'in yalan habere başvurduğunu söyleyen yetkili, öncelikli olarak dışarıdan gelen tehditlere karşı koyacaklarını belirtti. Hükümet destekli ajans 45 kişilik kadrosuyla Adalet Bakanlığı'na düzenli rapor sunacak.

İsveç Psikolojik Savaunma Ajansı İsveç Ordusu Adalet Bakanlığı Yalan haber Washington Post Magnus Hjort
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ