İSVEÇ’TE BUGÜN KORONADAN 20 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun bugünkü basın toplantısında epidemiyolog Anders Tegnell açıklamalarda bulundu. Kurumun bazı senaryolar üzerinde çalıştığını belirten Tegnell, en kötümser bir senaryo tahminiyle günlük 69 – 70 bine ulaşan vaka sayısıyla karşı karşıya kalabiliriz, diyor.

İSVEÇ’TE BUGÜN KORONADAN 20 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
İSVEÇ’TE BUGÜN KORONADAN 20 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ Admin
Bu içerik 698 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun bugünkü korona verilerine göre, son 24 saatte 20 kişi yaşamını yitirirken 25 657 de yeni vaka tespit edildi. Böylece şimdiye kadar 15 482 kişi yaşamını yitirdi ve 1 534 797 de vaka kayıtlara geçti. Hastanelerin yoğun bakım ünitelerinden de 8 376 kişi iyileşerek ayrıldı. Halen yoğun bakım ünitelerinde 100’ün üzerinde hasta tedavi görüyor.

Bir yandan test ve diğer yandan da aşılma devam ediyor. 12 yaş üstü şimdiye kadar 1.doz aşıyı 7 785 590 (% 86ü2) kişi, 2.doz aşıyı 7 445 886 (% 82,5) kişi ve 3.doz aşı ise 2 861 916 (% 34,5) kişiye uygulandı.

Devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell bugünkü basın toplantısında, “Şu anda çok hızlı artan bir enfeksiyon yayılımı olan bir durumdayız. Avrupa'daki diğer birçok ülkede tam olarak gördüğümüz, ancak İsveç'e geç gelen bir senaryo. Birazdan belirteceğimiz senaryolar, biz zirveye ulaşmadan önce, muhtemelen bir süre daha artışın devam edeceğini gösteriyorlar. Bu, sağlık hizmetleri üzerinde zaten yüksek bir yükümüz olduğu anlamına gelir.

Sadece covid-19'dan kaynaklanmayan karmaşık bir yük. Covid-19'u yönetmek için ikinci ve üçüncü doz arasındaki süreyi kısaltmaya karar verdik. Yine de yapabileceğimiz en iyi şeyin kendimizi aşılamak olduğunu hatırlatmanının önemli olduğuna inanıyoruz. Semptom belirtileri hissettiğinizde  en doğru şey evde kalmaktır” ifadelerini kullanıyor.

Anders Tegnell’e göre kurumun 0 (sıfır) senaryosunda, günde ortalama 47 bine ulaşan vaka sayısı var. Senaryo 1’de ise, bu senaryonun kötümser tarafı ise, günde 69 bine varan bir artış beklenmesidir. Anders Tegnell, “Bu kadar geniş bir enfeksiyon yayılımı sırasında sağlık sisteminin daha fazla vakayı ele alması gerekeceğinin oldukça açık olduğunu görüyoruz” diyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell, “Çok yüksek bir enfeksiyon yayılımı nedeniyle senaryoları eskisinden biraz daha hızlı geliştirdik.

Çalışmalar, senaryo geliştirmemizi kolaylaştıran net bir dil konuşuyor. Şimdi daha iyi verilere sahibiz. Maalesef enfeksiyonun yayılmasının birkaç hafta daha artmaya devam edeceğini gösteriyorlar. Ocak ayının son haftasında bir yerlerde zirve yapacağız.

Mümkün olduğu kadar çok kişinin aşı olması ve tekrar iletişim halinde olmamız önemlidir” değerlendirmesini yapıyor.

İsveç İsveç Halk Sağlığı Kurumu Epidemiyolog Anders Tegnell Korona Enfeksiyon varyant aşı senaryo
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ