SAVUNMA BAKANI HULTQVİST: “İSVEÇ’E KARŞI RUS ASKERİ TEHDİDİ VAR”

Ukrayna sınırındaki Rus askeri hareketliliği, Avrupa'da gergin bir güvenlik sorununa yol açtı. İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist'e göre İsveç için de bir tehdit var. İsveç Radyosu Ekot'a bugün bir demeç veren bakan, İsveç'e bir saldırının ihtimal dışı bırakılamayacağını söylüyor.

SAVUNMA BAKANI HULTQVİST: “İSVEÇ’E KARŞI RUS ASKERİ TEHDİDİ VAR”
SAVUNMA BAKANI HULTQVİST: “İSVEÇ’E KARŞI RUS ASKERİ TEHDİDİ VAR” Admin
Bu içerik 698 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Çarşamba günü, üç Rus çıkarma gemisi de İsveç Gripen uçağı tarafından izlendiği Danimarka Boğazı üzerinden Baltık Denizi'ne girdi. Olaylardan sonra İsveç, askerlerin liman ve Visby'deki havaalanı da dahil olmak üzere çeşitli yerlerde devriye gezdiği Gotland'daki askeri varlığını artırmayı seçti. İsveç Radyosu Ekot'a cumartesi günü (bugün) verdiği röportajda, Savunma Bakanı Peter Hultqvist, Avrupa'daki gergin durum ve İsveç'e yönelik bir saldırı riskine ilişkin görüşlerini aktarıyor.

 Bakan, “Risk olduğu açık ve büyük. İsveç'e yönelik bir saldırı, tıpkı mecliste topyekün savunma kararında dediğimiz gibi, göz ardı edilemez. Avrupa güvenlik sisteminin sorgulandığı bugün Avrupa'da hiç de iyi olmayan gergin bir durumla karşı karşıyayız” ifadelerini kullanıyor.

Cuma günü de, Ukrayna hükümeti siteleri Ukraynaca, Lehçe ve Rusça olarak bir tehdit mesajı yayınlamadan önce hacker saldırısıoyla kapatıldı. Saldırıyı kimse üstlenmedi, ancak uzmanlar düşünülebilir, olası bir durum olarak Rusya'ya dikkat çekti.

Rusya, NATO'dan askeri ittifakın yeni üye devletleri kabul etmeyeceğine dair garantiler talep etti ki bu, NATO'nun kesinlikle reddettiği bir şey. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce, İsveç parlamento üyelerinin çoğunluğu hükümetin NATO seçeneği ilan etmesi lehinde oy kullandı ki, bu da İsveç'in isterse NATO'ya katılabileceği anlamına geliyor.

Ancak Savunma Bakanı Peter Hultqvist, gündemlerinde şu an bunun için bir planın olmadığını ileri sürüyor. Bakan, “Gergin bir güvenlik politikası durumunda, askeri ittifak özgürlüğünü nasıl ele almak istediğiniz konusunda kendinizi yeni şekillerde formüle etmeye başlarsanız, soru işaretleri yaratırsınız ve kaygan bir eğimde olursunuz” diyor.

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist Güvenlik sorunu Gotland Ukrayna Rusya Tehdit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ