KİLİSE ÇALIŞANIYLA CİNSEL İLİŞKİ YAŞAYAN PİSKOPOS GÖREVİNDEN ALINDI

İsveç Kilisesi’ne bağlı Gotland Adası’ndaki Visby Kilisesi piskoposu Thomas Petersson görevden alındı. Bu Karar tarihe geçti. Kilise 2000 yılında devletten tamanen ayrıldığından beri hiçbir piskopos görevden alınmamıştı. Bir basın toplantısında Başpiskopos Antje Jackelén, böyle bir olay ilgili herkes ve tüm kilise için açıkça acı vericidir” dedi.

KİLİSE ÇALIŞANIYLA CİNSEL İLİŞKİ YAŞAYAN PİSKOPOS GÖREVİNDEN ALINDI
KİLİSE ÇALIŞANIYLA CİNSEL İLİŞKİ YAŞAYAN PİSKOPOS GÖREVİNDEN ALINDI Admin
Bu içerik 611 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Kilisesi’ne bağlı Gotland Adası’ndaki Visby Kilisesi  piskoposu Thomas Petersson, evlilik dışı bir kilise çalışanıyla cinsel ilişkisinin ortaya çıkması üzerine görevden alındı. Basına yansıyan haberlere göre modern zamanlarda ender görülen bir olay olarak değerlendirilerek tarihi bir karardır, denildi.

Salı günü İsveç Kilisesi, Visby piskoposu Thomas Petersson'ın artık piskopos, rahip ya da herhangi bir dini görevli olarak hizmet vermesine izin verilmeyeceğini duyurdu. Başpiskopos Antje Jackelén, basına, “Özel yaşamınızın toplum içinde yaptığınız göreve uygun olması gerekir” diyor. Thomas Petersson, kilisenin basın açıklamasına göre kendisi hakkında bilgi verdiği Visby piskoposluğundaki bir çalışanla birkaç yıldır evlilik dışı bir ilişki yaşadığında dolayı kovuldu.

Başpiskopos Antje Jackelén, “Böyle bir durumda etrafta ne olduğu da önemli. İlişkiler söz konusu olduğunda simetrik mi yoksa asimetrik mi olduğu da önemlidiri Ayrıca ilişkinin ne kadar sürdüğü önemlidir, ne tür bir içgörü ve pişmanlık olduğu önemlidir. Güveni onarmak için koşulların ne kadar iyi olduğu önemlidir” derken Başpiskopos Antje Jackelén, sorumlu komitenin dikkate aldığını düşündüğüm genel görüşler ve kriterler olduğunu söylüyor.

Sorumluluk komitesi başkanı Robert Schött, “İsveç Kilisesi'ne duyulan güven ve itimat, adanma yoluyla görev verilenlerin bu görevi yerine getirmelerine dayandığını” ifade ediyor.

İsveç İsveç Kilisesi Gotland Adası Visby Kilisesi Piskopos Thomas Petersson evlilikdışı ilişki cinsel ilişki kovulma Başpiskopos Antje Jackelén Robert Schött
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ