KARGALAR SİGARA İZMARİTİ TOPLUYOR

Kargalar izmarit toplar mı? Bildiğimiz aptal karga masallarını tersine çevirecekler. Evet, aslında kargalar çok akıllı kuşlar ama biz insanlar onlara aptal damgasını yapıştırmışız. Stockholm’un 30 km kuzeybatısındaki Södertälje'de uluslararası büyük ilgi gören bir pilot proje yürütülüyor. Kargalar sokaklardan izmarit topluyor.

KARGALAR SİGARA İZMARİTİ TOPLUYOR
KARGALAR SİGARA İZMARİTİ TOPLUYOR Admin
Bu içerik 928 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Alfred Hitchcock'un bir klasiği olan “Kuşlar” filminin devamı değil. Şu anda Södertälje'de uluslararası büyük ilgi gören bir pilot proje yürütülüyor. İsveç’İ Temiz Tut adlı bir organisyona göre, her yıl İsveç'te sokaklara ve meydanlara yaklaşık bir milyar izmarit atılıyor. Corvid Cleaning (Karga Temizlik) şirketinin kurucusu Christian Günther-Hanssen, kargaların ödül için izmaritleri toplamasını sağlayan bir prototip geliştirdi. Ona kuşlar için şeker otomatiği deniliyor.

Christian Günther-Hanssen, “İlk prototipte, yabani kuşlar içine bambu çubukları koyabiliyor ve ardından ödül olarak yerfıstığı alıyorlar. Bir sonraki adım, kargaların izmarit seçip seçemeyeceğini görmek için yeni prototipi test etmek, ancak önce kuşlar için güvenli olduğundan emin olmamız gerekiyor” diyor.

Geçen cuma günü Södertälje'deki Bilim haftasında Christian Günther-Hanssen, üç yıldır üzerinde çalıştığı pilot projesini sundu. Ayrıca, buluşunun kargaların izmaritleri ve küçük döküntüleri gerçek bir ortamda toplamasını sağlayıp sağlayamayacağını görmek için Södertälje belediyesiyle bir işbirliği başlattı. Her şey planlandığı gibi giderse, umut, kuşların geleceğin temizliğinin bir parçası olmaları kaçınılmaz gibi görünüyor.

Hanssen, “Kuşların izmarit yeme riski çok fazla değildir. Bunlar oldukça akıllı kuşlar. Neyin yemek olduğu ile neyin yemek olmadığı arasındaki farkı bilirler. Kargalar bugün İsveç'te sahip olduğumuz en zeki vahşi hayvanlardan biri” değerlendirmesini yapıyor.

Södertälje belediyesinde atık stratejisti olarak çalışan Tomas Thernström, bu girişimi memnuniyetle karşılıyor. Özellikle İsveç belediyeleri, sokaklar, meydanlar ve plaj alanları gibi halka açık ortamlardan izmaritleri kaldırmak için her yıl büyük meblağlar harcanıyor.

 Tomas Thernström, “Şimdi tüm dünyanın temel sorusuna ulaştık. Sigara içenlerin sigarayı doğru yere atmasını istiyoruz, ki bu gerçekten en kolay şey” yorumunu yapıyor.

İsveç Södertälje İsveç’İ Temiz Tut Corvid Cleaning Christian Günther-Hanssen Södertälje Belediyesi Karga İzmarit Toplamak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ