İSVEÇ HÜKÜMETİ ÖZEL OKULLARA YAPILAN YARDIMDA KISINTIYA GİDİYOR

Hükümet, özel okulların okul ücretlerinin daha küçük bir kısmını almasını istiyor. Öneri şimdi muhalefetten ve Özel Okullar Birliği'nden güçlü eleştiri alıyor. Özel Okullar Federasyonu Başkanı Ulla Hamilton, "Sonuçlarının ne olacağına cevap veremeden bir teklif sunmak sorumsuzluktur" diyor.

İSVEÇ HÜKÜMETİ ÖZEL OKULLARA YAPILAN YARDIMDA KISINTIYA GİDİYOR
İSVEÇ HÜKÜMETİ ÖZEL OKULLARA YAPILAN YARDIMDA KISINTIYA GİDİYOR Admin
Bu içerik 991 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Perşembe sabahı, Başbakan Magdalena Andersson ve Eğitim Bakanı Lina Axelsson Kihlblom, belediye okullarının özel okullardan daha fazla para alması için okul ücretlerinin yeniden dağıtılması konusunda yeni bir tavsiye sundukları bir basın toplantısı düzenledi. Magdalena Andersson, “Birçok öğrenci ve öğretmenin pratikte elde edilen kazançların sonuçlarıyla yaşıyor” ifadelerini kullanıyor.

İsveç’te özel okulların öğrenci başına devletten aldıkları yardımı büyük ölçüde eğitime yansıtmadıklarını ve kâr amaçlı bir eğitim verdikleri tartışılıyordu. Sosyal Demokratlar ve Sol Parti özel okulların kâr amaçlı olamayacaklarını ve öğrencilerin iyi bir eğitim almalarına odaklanmalarını dillendiriyorlardı.

Özel Okullar Federasyonu Başkanı Ulla Hamilton, teklifi ve basın toplantısında ne Andersson ne de Axelsson Kihlblom'un yeniden dağıtımın bağımsız okulların faaliyetlerini nasıl etkileyeceğini yanıtlayamadığı gerçeğini şiddetle eleştiriyor. Hamilton, “Ulusal Denetim Bürosunun okul ücretlerinin etkilerini analiz etmeye çalıştığını görmezden gelmenin sorumsuzluk olduğunu düşünüyoruz. Bir fatura sunmadan önce bu sonucu görmek için beklemeleri gerektiğini düşündüğünüzü” diyor.

Liberal Parti Başkanı Nyamko Sabuni, teklifin daha küçük okulları vuracağını söylüyor. Sabuni, “Esas olarak küçük köy okullarını ve kar amacı gütmeyen küçük okulları etkileyecektir. Zaten bugün olanlar çok küçük marginal durumlarda çalışıyorlar. Liberaller buna katkıda bulunan bir politikaya katkıda bulunmayacaklardır” yorumunu yapıyor.

Somali kökenlilerin kurdukları din ağırlıklı özel okullarda elde edilen paraları Somaliya’ya aktardıkları ve bazı müdürlerin Tayland’a seks turizmine gittikleri basında sık sık yer oaln haberler arasında bulunuyordu.

İsveç Hükümet Başbakan Magdalene Andersson Eğitim Bakanı Lina Axelsson Kihlblom Özel Okullar Federasyonu Ulla Hamilton Sol Parti Somaliya Liberal Parti Nyamko Sabuni
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ