FBI İSTEDİ SÄPO STOCKHOLM’DA YAKALADI

35 yaşlarında bir kişi çarşamba sabahı Stockholm'da FBI'ın talimatıyla isveç İstihbarat Teşkilatı (SÄPO) tarafından yakalandı. Kişinin Boston'daki Yahudi binalarına yönelik bir dizi saldırıyla ilgili şüpheleniliyor. Diğer şeylerin yanı sıra, kişinin bir şişe siyanürü sakladığı söyleniyor.

FBI İSTEDİ SÄPO STOCKHOLM’DA YAKALADI
FBI İSTEDİ SÄPO STOCKHOLM’DA YAKALADI Admin
Bu içerik 1153 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Kişinin yakalanması çarşamba sabahı Stockholm'un bir banliyösünde gerçekleşti. Olay, Boston'daki FBI'ın 35 yaşındaki genci bulup İsveçli yetkililerden yardım istemesinden sonra oldu. Özel Ajan Joseph R. Bonavolonta yaptığı açıklamada, “İsveç güvenlik servisine yardımları için teşekkür etmek istiyorum. FBI'ın güçlü ilişkisi ve onlarla yakın işbirliğinin bu soruşturmanın başarısı için çok önemlidir” diyor.

35 yaşındaki kişi hem Amerikan hem de Yunan vatandaşı olduğu belirtiliyor. Aftonbadet'in verdiği bilgiye göre İsveç'te oturma izni var. FBI'ın terör suçları birimi, 2019'da Boston bölgesinde çıkan dört yangınla ilgili bir soruşturmada ondan şüpheleniyor. Yangınların hepsi Yahudi binalarında çıkmıştı. 35 yaşındaki kişinin küçük kardeşi yangınların baş şüphelisiydi, ancak kısa bir süre sonra öldü. FBI'a göre 35 yaşındaki zanlının İsveç'e kaçtığından ve kardeşine ait elektronik cihaz ve belgeleri de beraberinde götürdüğünden şüpheleniliyor.

35 yaşındaki kişi, Mart 2020'de Amerika Birleşik Devletleri'ne döndüğünde, kardeşinin yangınlardaki rolü hakkında sorgulandı. FBI müfettişi, kardeşinin eşyalarının tutulduğu herhangi bir depo olup olmadığını da bilmek istedi.

35 yaşındaki adamın polise değerli hiçbir şeyin bulunmadığı bir odayı gösterdiğinden şüpheleniliyor. Aynı zamanda, daha fazla depo olup olmadığı sorulduğunda, hayır cevabını verdi.

FBI'a göre bu bir yalandı. Soruşturmaya göre 35 yaşındaki şahsın kendi adına kiraladığı bir oda daha vardı. Kardeşinin birkaç eşyası vardı:

  • Gamalı haç motifli tişörtler.
  • Kardeşinin adını taşıyan bir kutu.
  • Kardeşin pasaportu. İçinde çizgi film gamalı haç olan bir defter.
  • İçinde bir şişe ölümcül zehirli siyanür bulunan siyah bir sırt çantası.

22 Mart 2020'de 35 yaşındaki kişinin, yukarıdakilerin tümünün deposundan boşalttığından şüpheleniliyor. Sonra aynı akşam İsveç'e uçuyor.

FBI, Stockholm’da yakalanan  bu kişinin ABD’ye iadesini istiyor.

İsveç İsveç İstihbarat Teşkilatı FBI Yahudi bina yangın ABD Boston gözaltı yakalama şüpheli siyanür
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ