GEÇEN CUMARTESİ GÜNÜ IŞİD BAĞLANTILI İKİ KİŞİ YAKALANDI

Geçen Cumartesi günü, Göteborg Landvetter Havaalanı’nda iki kişi IŞİD bağlantılı yakalandı. Savcıya göre, IŞİD'e katılmak için seyahat etmeyi planlamışlardı. Tutuklu kişilerin şiddet içeren İslamcı aşırılıkçılıkla ya da terörle bağlantılı suçlardan şüpheleniliyor

GEÇEN CUMARTESİ GÜNÜ IŞİD BAĞLANTILI İKİ KİŞİ YAKALANDI
GEÇEN CUMARTESİ GÜNÜ IŞİD BAĞLANTILI İKİ KİŞİ YAKALANDI Admin
Bu içerik 633 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Göteborg Posten’de yer alan bir habere göre, 2013'te Suriye'de bulunan, ancak daha sonra İsveç'e geri dönen ve o zamandan beri yerel bir futbol kulübünde gençlere antrenörlük yapmışlar. Kulüp liderlerinden birisi, “Birkaç yıl önceydi, ama işin aslı onları kovdum. Çünkü davranışlarından hoşlanmadım” diyor

Bu hafta sonu iki kişi Landvetter havaalanında yakalandı. Şüphelilere göre, terör örgütü IŞİD'e katılmak için ülkeyi terk etmek üzereydiler. Cumartesi günü, Landvetter Havalimanı'nda tutuklanarak gözaltına alındılar ve şimdi Ulusal Güvenlik Davaları Birimi savcıları tarafından olası bir nedenle gözaltına alınmaları talep ediliyor.

GT'ye göre, şüpheli IŞİD yolcuları Güvenlik Polisi tarafından birkaç yıldır biliniyor. Bunlardan biri, İsveç Vergi Dairesi'nin 2016'da gerçekleştirdiği İslamcı şiddet yanlısı ortamlardaki insanlara ilişkin daha geniş bir incelemenin de parçasıydı.

Edinilen bilgiye göre her iki erkek de 2013 yılında Suriye'deydi ancak daha sonra İsveç'e döndüler. Bu durumun arka planında iki kişinin yerel bir futbol kulübünde gençlerin antrenörü olarak çalışmalarına mani olmadı. Ancak kulüpteki liderlerden biri, bu iki kişinin gençlere karşı hareket tarzının kulübün işbirliğini askıya almasına neden olduğunu söylüyor.

Lider, siyaset ya da savaştaki duruşla ilgili bir şey olmadığını ve olayın çoğunlukla futbol olduğunu söylüyor ve bu iki kişinin Göteborg'un banliyölerinden birinde bir maçla bağlantılı olarak kaldıklarını söylüyor. Lider, “Mevcut maç sırasında evet dedim ve çaba için teşekkür ettim. Nedenini anlamadığım kişileri oyuna  aldılar ve gençleri sevmediğim garip bir şekilde cezalandırmak istediler. Maç sırasında sahadan ayrıldılar.

Bu olay sadece üç yıl önceydi. Lider için, iki kişinin IŞİD ile bağlantı şüphesiyle tutuklanması şok edici bir haber olarak yorumlanıyor. Lider, “Va? va? Şaka mı yapıyorsunuz”diyor.

Lider tutuklamayı ve şüpheleri duyduğu zaman, “İkisi de çok nazik görünüyorlardı. Ama futbol yönlerini sevmedim. Bazı oyunculara karşı çok garip bir tavırları vardı ki bunun olmayacağını düşündüm” ifadelerini kullanıyor.

Futbol lideri, erkeklerin daha önce Suriye'ye gittiğine ya da aşırılıkçı hareketlerle herhangi bir bağlantısının olacağına dair hiçbir şey duymadığını belirterek, “Kulüpte siyaset konuşan kimse yoktu” diyor,

Bu iki kişi şiddet içeren İslamcı aşırıcılıkla ya da terörle bağlantılı suçlardan dolayı şüpheli olarak tutuklanmış durumdalar. Göteborg Cumhuriyet Başsavcılığı basın açıklamasında, "Halkı kışkırtma, terör suçları ve diğer özellikle ciddi suçlarla ilgili olarak askere alma ve eğitimine ilişkin ceza yasasına göre seyahat suçları" ile ilgili olduğunu yazıyor.

İsveç Göteborg Landvetter Havaalanı IŞİD yakalama Cumhuriyet Savcılığı İsveç İstihbarat Teşkilatı GT Suriye Futbol antrenör
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ