İSVEÇ’TE 1 NİSANDAN İTİBAREN KISITLAMALARA SON VERİLİYOR

İsveç’te 2020 yılından bugüne kadar yürürlükte olan pekçok kısıtlamalar yürürlükten kaldırılıyor. Pandeminin artık halk sağlığını tehdit etmekten çıktığı kabul ediliyor.

İSVEÇ’TE 1 NİSANDAN İTİBAREN KISITLAMALARA SON VERİLİYOR
İSVEÇ’TE 1 NİSANDAN İTİBAREN KISITLAMALARA SON VERİLİYOR Admin
Bu içerik 557 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

1 Nisan'dan itibaren değişen kısıtlamalar

Enfeksiyon izleme gereksinimi ortadan kalkıyor ve artık hastalık durumunda kendinizi izole etmenize gerek kalmıyor.

Enfeksiyon izlemeyi etkinleştirmek için sağlık hizmetlerinde Covid-19'un rapor edilmesi zorunlu olmaya devam edecektir.

Aşı yaptırmamış olanlar hâlâ bunu yapmaya teşvik edilmektedir. Hem yetişkinler hem de çocuklar, genel halkın semptomlar için kendilerini test etmemesi, sadece evde kalması gerektiği hâlâ geçerlidir. Yalnızca sağlık ve bakım personeli, ciddi şekilde hastalanma riski yüksek kişiler, hamile kadınlar, covid-19'da ciddi şekilde hastalanma riski yüksek olan bakım alıcıları, örneğin yaşlılar için özel konutlarda ya da evde bakım ile test edilmelidir.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu, covid-19'dan ciddi şekilde hastalanma riski yüksek olan kişilerin bakım ya da bakımını yapan faaliyetlerdeki enfeksiyonlarda da covid-19'un izlenmeye devam edeceğine karar verdi. İsveç, AB / ESS dışındaki tüm ülkelerden giriş yasağını kaldırıyor. İsveç'e seyahat edenler için artık aşı ve test sertifikaları gerekmemektedir.

Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kapsamında covid-19'un muayene, bakım ve tedavisine yönelik maliyet muafiyeti kalkıyor ve kurallar normale dönüyor. Bu, ayakta tedavi ziyaretleri için hasta ücretinin yeniden uygulanacağı anlamına geliyor.

Taşıyıcı ödeneği hakkı ortadan kalkıyor.

İlk gün hastalık ödencesi ortadan kalkıyor. 8. günden itibaren hastalık izni durumunda, hastalık parası alabilmek için doktor raporu gerekiyor. Bu durum hastalık döneminin ilk gününden itibaren hastalık parası başvurusunda bulunanlar için de geçerlidir.

Eğitimde uzaktan eğitim hakkı ortadan kaldırılıyor. Bazı durumlarda müdürün not verme durumu da sona eriyor. İsveç'teki öğrenciler artık covid-19'un yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlerle ilgili olarak izin sırasında öğrenim yardımı, öğrenim bursu ve öğrenime başlama desteği hakkına sahip olmayacaklar.

Yurt dışındaki öğrenciler için ilgili düzenlemeler 1 Temmuz 2022'de yürürlüğe giriyor.

İsveç Pandemi Covid-19 kıstlamalar kalkıyor Halk Sağlığı Kurumu Bulaşıcı Hastalıklar Yasası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ