CEYHUN ATUF KANSU ÖDÜLÜNÜ HAYATİ BAKİ KAZANDI

İlk kez 1986 yılında düzenlenen Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü sahibini buldu. Ödülü bu yıl 'Patetik Senfoni' adlı yapıtıyla Hayati Baki Kazandı.

CEYHUN ATUF KANSU ÖDÜLÜNÜ HAYATİ BAKİ KAZANDI
CEYHUN ATUF KANSU ÖDÜLÜNÜ HAYATİ BAKİ KAZANDI Admin
Bu içerik 460 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Ali Cengizkan, Bahar Gökler, Ferruh Tunç, İlyas Tunç ve Ahmet Özer'den oluşan Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü Seçici Kurulu yaptığı değerlendirmede, 2022 yılı için ödülün Hayati Baki'nin yapıtına oy çokluğu ile verilmesini karar altına aldı.

Hayati Baki kimdir?

1949 Tonya doğumlu olan Hayati Baki, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre gazetecilik ve Çevre Müsteşarlığı'nda uzmanlık yaptıktan sonra Ankara Üniversitesi'nde Türk dili okutmanı olarak çalıştı.

Şiirin yanı sıra, öykü, günlük, eleştiri, deneme, eleştirel deneme türündeki yazıları 1969’dan itibaren Yolcular, Oluşum, Öncüler, Promete, Kül, Edebiyat ve Eleştiri, Kavram/Kargaşa ve Kum gazete ve dergilerinde yayımlandı.

Dil Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi olan Baki'nin yapıtları arasında Sonrasız Dönüş Yalnızlığı, Usulca ve Yeğnik, Harfler Kitabı, Şair ve Otorite / Şiir ve Yanılsama, Eksikti Geceler ve Bazı Günler, Şair ve Hakikat: Şairin Zihin Temrinleri, Tanzimat Edebiyatında Roman ve İnsan, İntihar Eden Şairler Kitabı, Öldürülen Şairler Kitabı bulunmaktadır.

Ceyhun Atuf Kansu Ceyhun Atuf Kansu Ödülü Hayati Baki Tonya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ