İSVEÇ’TE PASKALYA İSYANI

Danimarka ve İsveç vatandaşı olan aşırı ırkçı ve İslam düşmanı Rasmus Paludan “Ramazan Ayı”nın Müslümanlar tarafından kutsallığını bildiği için İsveç’e gelerek “Kuran-ı Kerim” yakma girişimlerinde bulundu. Bunun üzerine İsveç’in çeşitli kentlerinde Müslümanlar ayaklanarak protesto gösterinelerine başladı. Bu gösteriler zaman zaman amacını aşarak otobüs yakma, polise saldırma olaylarına dönüştü.

İSVEÇ’TE PASKALYA İSYANI
İSVEÇ’TE PASKALYA İSYANI Admin
Bu içerik 1264 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Üç gün boyunca, Danimarkalı aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan'ın planladığı Kuran yakma turunun bir sonucu olarak Paskalya ayaklanmaları İsveç'in birçok şehrinde şiddete yol açtı. Pazar gününe gece yarısına doğru Malmö'de tekrar alevlendi. Bir belediye otobüsü içine molotof kokteyli atıldıktan sonra yanmaya başladı. Göstericiler, polis ve kurtarma ekiplerine havai fişek ve taş atmalarla karşılık verdiler.

Rosengård'da yaşanan acı sahneler, Danimarka-İsveçli aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan'ın Öresund Köprüsü'ndeki ana ayaklarının yakınında Skånegården'de Kuran'ı yakmasıyla bağlantılı ayaklanmalar sadece saatler sonra gerçekleşti. Bir otobüse molotof kokteyli atıldıktan sonra yanmaya başladı. Polise göre, sefer halinde olan otobüste yolcular vardı.

                                                                           Malmö

Polisin Güney bölgesi sözcüsü Kim Hild basına, ”Çok sayıda gencin oraya doğru koştuğunu gördüm. Otobüse yanan bir cisim atıldı. Şoför söndürmeye çalıştı ama olmadı ve otobüs tahliye edildi” diyor. Skånetrafiken'den Mikael Espling, SVT'ye ”, otobüsteki herkes fiziksel yaralanma olmadan tahliye edildi ama  Olay çok acı vericiydi” ifadelerini kullanıyor..

Olay yerindeki bir basın fotoğrafçısına göre, polis ve kurtarma ekipleri Rosengård'a vardıklarında taş atma ve havai fişeklerle karşılandı. Bunu daha fazla yangın ve daha fazla taş atma izledi. Şiddet uygulayan kişiler polise Molotof kokteyli attı. Fotoğrafçıya göre sitede hareket halinde olan bir sürü insan vardı ve sadece 02.30'da bölgede bir ölçüde düzen yeniden sağlandı. Sabahın erken saatlerinde bile, Malmö'de birkaç küçük yangın haberi bildirildi. Diğer şeylerin yanı sıra, maskeli kişilerin Ramel heykelinin yolundaki çöp kutularını ateşe verdiği görüldü.

                                                             Örebro

Polis Kim Hild, "Akşamların olayların büyümesinde  inkar edilemez bir şekilde etkisi var" diyor.

Danimarka-İsveçli aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan daha öncede hem Malmö’de hem de Stockholm’un kuzeybatı semti Rinkeby’de Kuran yakma girişimlerinde bulunmuş ve olaylar çıkmıştı.


                                                                       Örebro


 

İsveç Rasmus Paludan Aşırı sağcı Politikacı Kuranı Kerim yakma Danimarka Malmö İslam Müslüman Paskalya İsyan Protesto
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ