İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINI ARTIRIYOR

İsveç Merkez Bankası uzun süredir ‘0’ faiz oranını yükseltiyor. Bu sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında faiz oranını yüzde 0,25'e çıkaracaklarını duyurdular. Politika faizi 2014'ten bu yana ilk kez eksiden artıya geçmiş olacak. Önümüzdeki yıl için iki ila üç faiz oranında faiz artışın beklenebileceği söyleniyor.

İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINI ARTIRIYOR
İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINI ARTIRIYOR Admin
Bu içerik 540 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te enflasyon 1990'lardan bu yana en yüksek seviyeye geldi ve bir süre daha artışını sürdüreceği analistler tarafından dillendiriliyor. İsveç Merkez Bankası repo oranını yüzde 0'dan yüzde 0,25'e çıkarıyor.

İsveç Merkez Bankası, şubat ayında para politikası raporunu yayınladığı zaman, mesaj, repo faizinin 2024'ün sonuna kadar artırılmayacağı yönündeydi. Fakat, o zamandan beri köprülerin altından çok sular aktığı görülüyor. Ukrayna ile Rusya anlaşmazlığı ve dolaysıyla gıdadan giyime, petrol ve elektriğe kadar her şeyin fiyatları son aylarda keskin bir şekilde artmasının önemli rol oynadığı dillendiriliyor. İsveç’te böylece politika faizi 2014'ten beri ilk kez artı (+) geçmiş oluyor.

Basın toplantısında, aynı zamanda, Merkez Bankası faiz oranlarını önemli ölçüde revize ediyor ve bu yıl iki ila üç artış daha izliyor ve repo oranının 2025'te yüzde 2'ye yaklaştığını söylüyor. Yönetim Kurulu karara rıza gösterdi ve enflasyonu tekrar enflasyon hedefine getirmek için gerekirse daha hızlı artırmaya hazır olduklarını yazıyor.

Yönetim Kurulu ayrıca, bu yılın ikinci yarısında Merkez Bankasının menkul kıymet alımlarını yavaşlatarak varlıklarının azalmaya başlamasına ve Merkez Bankasının 28 Nisan'dan itibaren hazine bonosu alımını durdurmasına karar verdiği belirtiliyor. Bu şekilde para politikası, enflasyonun enflasyon hedefine geri dönmesi için ayar verilebileceği ifade ediliyor.

Ekonomik durumu değerlendiren analistler, “Değişken ipotekleri olanlar doğrudan etkilenir. Fakat, ne olursa olsun, faiz oranlarındaki artıştan etkileniyorsunuz, çünkü er ya da geç kredilerinizi yeniden yapılandırmak durumundasınız. Sabit faizli kredi faizleri uzun süredir yükseliyor. Aradaki fark ve gerçekten bağ kurma fırsatları daralmaya başlıyor. Ancak buna kendi kişisel mali durumunuza göre bir alternatif olarak bakmalısınız” yorumlarına yer veriliyor.

İsveç İsveç Merkez Bankası Faiz yükseltme Repo faizi bono faizleri kredi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ