1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN!

Bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü. Son iki yıldır alanlarda pandemi nedeniyle kutlanamayan 1 Mayıs, bugün meydanlarda kutlanıyor. İsveç’te, Sosyal Demokrat İşçi Partisi, Sol Parti ve sendikal örgütler alanlara çıkıyorlar.

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN!
1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN! Admin
Bu içerik 577 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

1 Mayıs İşçilerin kanlarıyla kazanılmış kutsal bir gündür. İşçiler bu uğurda binlerce şehit verdiler, gazi oldular, yılmadılar, mücadeleden vazgeçmediler ve bugün hâlâ tartıştığımız, yeterli bulmadığımız haklarını elde ettiler. Bugün de değişmeyen tek şey işçinin hâlâ sömürülmesi, emek hırsızlığı ve dünyada yaşanan olumsuzluklar…

Son iki yıl dünyayı saran ve sarsan koronavirüsü salgını nedeniyle 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçi Bayramı alanlarda toplu olarak kutlanmıyordu. Kutlansa ne olacaktı? Bugün tüm dünyada iktidarda ya da muhalefette olan Sosyal Demokrat partiler, Sosyalist partiler meydanalara çıkacaklar ve hamasa nutuklar atacaklar. İşçiler, emekçiler bu gönül okşayıcı, kulağa hoş gelen sözleri alkışlayacaklar ve umutlarını yaşatmaya devam edeceklerdi.

Bugün de değişien bir şey yok. Meydanalara, alanlara çıkan sözde emekçiden, işçiden ve emeğin üstünlüğünden yana olduklarını söyleyen iktidardaki Sosyal Demokratlar, Sosyalist Partiler sadece hamasa nutuklar atacaklar ve boş vaatlarda bulunacaklar. Sonuçta yine ezilen, sömürülen emekçiye olacak...

Dünyada hâlâ işçinin, emekçinin sömürüldüğünü, ezildiğini söz yerindeyse bir limon gibi sıkıldığını görüyoruz. Sendikalar artık kağıttan bir kaplan olmaktan öteye gidemiyorlar. İş yerlerinde patronların borusu ötüyor. İşçiler bir ölçüde hakları konusunda nal topluyorlar.

1 MAYIS İŞÇİ, EMEKÇİ BAYRAMI TÜM DÜNYA İŞÇİLERİNE KUTLU OLSUN...

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 1 Mayıs İşçi Bayramı İsveç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ