İSVEÇ VE FİNLANDİYA’YA ALMANYA’DAN DESTEK

İsveç ve Finlandiya Başbakanları Magdalene Andersson ve Sanna Marin kendi aralarında yaptıkları görüşmelerde Nato üyeliği konusunda belli bir uzlaşma sağladıkları görülmüştü. İkili bu kez de Almaya’yı ziyaret derek Alman Başbakanı Olaf Scholz’dan destek buldular. Scholz, Finlandiya ve İsveç’in Nato’ya üye olmalarını desteklediğini açıkladı.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’YA ALMANYA’DAN DESTEK
İSVEÇ VE FİNLANDİYA’YA ALMANYA’DAN DESTEK Admin
Bu içerik 890 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Almanya’yı 3 Mayıs’ta ziyaret eden Fin ve İsveç Başbakanları Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile biraraya geldiler. Görüşme, Almanya’nın Brandenburg Eyaletinde bulunan Gransee’de ve Meseberg Sarayı’nda gerçekleşti. Üçlü kendi aralarında yaptıkları görüşmeler sonucunda açıklamalarda bulundular.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Finlandiya ve İsveç’in Nato üyeliğini desteklediğini belirterek; “Her iki yakın dostumuzu bu yolda desteklemeye kararlıyız. Helsinki ve Stockholm askeri ittifaka katılmak istiyorlarsa desteğimize güvenebilirler. Hükümet üyeleri bunu burada oybirliğiyle yapılan görüşmelerde açıkça belirttiler” dedi.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ise, “Ukrayna’ya yapılan askeri saldırı durumu önemli ölçüde değiştirdi ve bu da İsveç’teki güvenlik durumu üzerinde dramatik bir etki oluştu” ifadelerini kullandı.

Marin, Finlandiya'nın gelecek haftalarda NATO'ya üye olup olmayacağına karar verileceğini dile getirerek, “Süreç, oldukça hızlı olacak. Aylar değil, her şey haftalar içinde gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Ortak basın toplantısında üçlünün görüşmelerde gelinen noktadan dolayı oldukça memnun oldukları gözlendi.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, bugün (4 Mayıs) yaptığı bir açıklamada, İsveç’in iki hafta içinde Nato’ya üye olabileceğini söyledi. Bunun böyle olacağı Magdalena Andersson Nisan ayında ABD’ye yaptığı üç günlük gezisi sırasında Joe Biden ile yapılan görüşmelerde Nato’ya üyelik için el altından söz verdiğini doğrular niteliktedir.

Gerek Finlandiya gerekse İsveç’in Nato üyeliğine oldukça istekli olmaları ülkelerinin geleceği açısından doğuracağı sorunları iyi bir biçimde analiz etmekten uzak olduklarını gösteriyor. Gereksiz yere yaratılan ya da var olan Rus korkusu üzerine inşa edilecek bir üyelik her iki ülkeye de yarar getirmeyecek aksine omuzlarına çok büyük yükümlülükler yükleyecektir. Ne yazık ki, ceremesini ulus çekecektir...

Finlandiya İsveç Almanya Sanna Marin Magdalena Andersson Olaf Scholz Nato üyelik ziyaret
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ