İNGİLTERE BAŞBAKANI’NDAN İSVEÇ’İ KORUMA SÖZÜ

İsveç’i ziyaret eden İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İsveç'in NATO başvurusu sırasındaki destek hakkında İngiltere'nin İsveç'i koruyacağını söyledi. Boris Johnson ve Başbakan Magdalena Andersson ülkeler arasında bir "Siyasi Dayanışma Protokolo" imzaladıklarını Harpsund'da düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

İNGİLTERE BAŞBAKANI’NDAN İSVEÇ’İ KORUMA SÖZÜ
İNGİLTERE BAŞBAKANI’NDAN İSVEÇ’İ KORUMA SÖZÜ Admin
Bu içerik 824 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İki Başbakan arasında yapılan ikili görüşmelerden basına yansıyan haberlere göre, Boris Johnson, diğer şeylerin yanı sıra Birleşik Krallık ve İsveç'in istihbarat bilgisi ve teknolojisini paylaşabileceği anlamına gelen ikili anlaşmayı memnuniyetle karşıladiığnı ifade ediyor. –

Johnson, “Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonraki güvenlik politikası durumu hakkında yeni bir gerçeklikle karşı karşıyayız” diyor. Başbakan'a İsveç'e yönelik tehdit ve saldırılara karşı İngiltere'nin ne tür bir destek sağlayabileceği konusundaki soruya, “İsveç'in ne istediğine bağlı. İsveç saldırıya uğrar ve bizden destek isterse, veririz” diye yanıtlıyor.

                İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson

Magdalena Andersson, “İşbirliğimize ve yakın ilişkilerimize değer veriyorum. Özellikle güvenlik ve savunma söz konusu olduğunda, işbirliğini derinleştirmek için ortak bir istek var. Bugün ikili savunma ve güvenlik işbirliğimizi güçlendirmeye yönelik bir adım daha attık” değerlendirmesini yapıyor.

Anlaşma, Birleşik Krallık ile İsveç ve Finlandiya arasındaki savunma ve güvenlik işbirliğinde kademeli bir değişiklik gerektiriyor ve yoğunlaştırılmış istihbarat paylaşımı, hızlandırılmış ortak askeri tatbikatlar ve konuşlandırmaları içeriyor. Amaç, kuzey Avrupa'da güvenliği güçlendirmek olarak yorumlanıyor.

İsveç İngiltere Başbakan Magdalena Andersson Boris Johnson Anlaşma Protokol Güvenlik Anlaşması Kuzey Avrupa Finlandiya NATO
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ