İSVEÇ’İN PAZARTESİ GÜNÜ NATO’YA BAŞVURMASI BEKLENİYOR

Amerika, Nato AB ve İngiltere’nin gönül okşayıcı baskıları sonucu İsveç ve Finlandiya, hem aceleci hem de hızlı bir biçimde karar alarak NATO'ya üyelik için başvuruda bulunacaklar. NATO’ya 2 ay önce karşı olan İsveç Savunma Bakanı, ”İnsan kendini değiştirebilir” diyerek 360 derece çark etti. NATO yanlısı Ilımlı Muhafazakar Partisi Başkanı Ulf Kristersson bu durumu alaya alarak Savunma Bakanı için, ”Değiştiği gerçeğini de memnuniyetle karşılayacağım” ifadelerini kullandı.

İSVEÇ’İN PAZARTESİ GÜNÜ NATO’YA BAŞVURMASI BEKLENİYOR
İSVEÇ’İN PAZARTESİ GÜNÜ NATO’YA BAŞVURMASI BEKLENİYOR Admin
Bu içerik 628 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Ve Finlandiya Savunma İttifakı üyeliğine başvurmak için tarihi karara doğru hızlı ve koordineli adımlar atıyorlar. Bugün saat dokuzda Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Finlandiya'nın NATO üyeliğinden yana oduklarını ve Finlandiya'nın “gecikmeden” bir başvuru yapması gerektiğini belirten bir basın açıklaması yayınladılar.

Bugün, İsveç Sosyal Demokratları NATO meselesiyle ilgili son olarak bölge başkanlıklarıyla dijital üyelik toplantısını yaptılar. Yarın, tüm meclis partilerinin temsil edildiği güvenlik politikası analiz grubu, sabah saatlerinde düzenleyeceği basın toplantısında sunacakları rapor hazır olacak. İsveç'in NATO'ya katılması gerektiğine dair net bir ifade olmayacağı, ancak bunun tek alternatif olduğu rapora yansıyacak gibi görünüyor. Her ikisi de NATO üyeliğine karşı olan Sol Parti ve Yeşil Parti'nin çekince koymaları bekleniyor.

15 Mayıs pazar günü, Sosyal Demokrat Parti Meclisi, üyelik başvurusunda bulunma kararını vermelerinin beklendiği ek bir toplantı yapacak. Partinin, hangi kararı alacağının hâlâ açık bir soru olduğu vurgulansa da, ancak tüm yorumcular pazar günü net bir ”evet” olacağı konusunda birleşiyorlar.

16 Mayıs pazartesi günü saat 10.30'da güvenlik politikası analizine ilişkin ek bir meclis görüşmesi yapılacak. İsveç Meclisi’nin internet sitesinde yer alan daha önceki bilgilere göre, Başbakan Magdalena Andersson bir "geri bildirim raporu" sunacaktı, ancak bu bilgi şimdilik kaldırıldı ve fazladan tartışmalarla ilgili bilgilerle değiştirildi.

Basına yansıyan bilgilere göre, Başbakan Andersson pazartesi günü tarihi kararın verileceği ek bir hükümet toplantısı düzenleyecek. Toplantıdan hemen sonra, öngörülemeyen bir şey olmazsa, NATO başvurusu için başvuru yapılacaktır. Dışişleri Bakanlığı'nın başvuruyu birkaç hafta içinde hazırladığı ve şimdiden hazır olması gerektiği söyleniyor.

17 Mayıs Salı günü Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, diğer şeylerin yanı sıra Magdalena Andersson ile "ikili görüşmeler" yapacağı iki günlük bir devlet ziyareti için İsveç'e gelecek.

İsveç NATO üyelik başvuru İsveç Hükümeti Başbakan Magdalena Andersson İsveç Savunma Bakanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ