TÜRKİYE, İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNİ FRENLEYEBİLİR Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç’in NATO üyeliğine sıcak bakmadığını açıklamasından birkaç saat sonra Magdalena Andersson, ABD Başkanı Biden ile görüştü. ABD ise, krizi bu hafta sonu hızla çözmeyi umuyor. Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğini frenleyebilir mi? Bu soru gündem konusu olarak yanıtlanmayı bekliyor.

TÜRKİYE, İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNİ FRENLEYEBİLİR Mİ?
TÜRKİYE, İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNİ FRENLEYEBİLİR Mİ? Admin
Bu içerik 584 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cuma günü öğleden sonra yaptığı açıklamalar İsveç’e soğuk bir duş etkisi yaptı. İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, ABD Başkanı Biden’i arayarak soruna çözüm getirmesini istedi. ABD’nin sorunu çözmek için çaba harcadığı açıklandıç

Norveç gazetesi VG’nin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı değerlendirmesine göre İsveç'le ilgili beklenmedik sonucun arkasında Türkiye'nin müzakere talepleri olabilir, görüşü ileri sürülüyor. Norveç gazetesine yakın bir konumda bulunan bir kaynak, bunun çok şaşırtıcı olduğunu söylüyor. İsveç'in NATO'ya yaklaşımıyla ilgili hızlı dönüşlerle dolu başka bir günde, öğle yemeğinden sonra olası bir tuzak ortaya çıktı, görüşü benimseniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”İsveç, PKK ve diğer terör örgütlerinin yuvası oldu. Diğer şeylerin yanı sıra üyeliklerini olumlu görmüyoruz” demişti.

Magdalena Andersson, kendisi ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'nün ABD Başkanı Joe Biden ile "İsveç ve Finlandiya güvenlik ve güvenlik politikası seçimlerine takdir edilen desteği" gösterdiği bir konferans görüşmesi yaptıklarını dün saat 17:31'de tweetledi.

Beyaz Saray'dan yapılan konuya ilişkin özete göre, Joe Biden, İsveç ve Finlandiya'nın kendi geleceğine, dış politikaya ve güvenlik düzenlemelerine karar verme hakkına desteğini gösterdiği açıklanırken, Biden ile Kuzeyli liderler arasındaki görüşmeyle ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den Erdoğan'ın önerisinin ne anlama geldiğini açıklayacak bir cevap istediklerini belirtti.

İsveç Televizyonu SVT’nin İstanbul muhabiri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının arkasında İsveç’in uzun yıllardır terör örgütü PKK’ye verdiği destek ve kapılarını örgüt üyelerine açmasının bulunduğunu aktardı.

İsveç Finlandiya NATO Üyelik Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Frenlemek Terör örgütleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ