İSVEÇ SOSYAL DEMOKRATLARI’NIN İKİYÜZLÜLÜĞÜ İNANDIRICI DEĞİL!

Cumhurbaşakanı Erdoğan’ın İsveç’e yönelik ‘terörislere ev sahipliği yapıyor” diyerek, İsveç’in NATO üyeliğine sıcak bakmadığını açıklaması İsveç için şok etkisi yaptı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde bugün, “PKK’yi terörist olarak damgaladık” açıklaması hiç de inandırıcı değil, çünkü İsveç hem PKK’ye üstü kapalı destek veriyor hem de İsveç’te yandaşlarının kurduğu sözde demokratik derneklere devlet yardımı sağlıyor. İsveç’te açık bir biçimde çalışmalarını sürdüren PKK’lilerin kurduğu ve buna bağlı ülke çapındaki dernekler açıkça PKK’ye hizmet ediyorlar.

İSVEÇ SOSYAL DEMOKRATLARI’NIN İKİYÜZLÜLÜĞÜ İNANDIRICI DEĞİL!
İSVEÇ SOSYAL DEMOKRATLARI’NIN İKİYÜZLÜLÜĞÜ İNANDIRICI DEĞİL! Admin
Bu içerik 952 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cuma günü İİsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ilişkin ve özellikle İsveç’in PKK'lı teröristlerin yuvası olduğuna ilişkin açıklamaları, hararetli bir diplomatik hareketliliğe yol açtı. Cumhurbaşkanı bu değerlendirmesinde haklıydı. Çünkü gerçekten İsveç, hem PKK’lilere hem de FETÖCÜ teröristlere kucak açan bir ülke konumundadır. İsveç Güvenlik Teşkilatı (SÄPO), PKK’yi terörist olarak kayıtlarına geçirmiştir ama, genelde sadece kayıt üzerinde kalan bir tanımlamadır.

Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, bu akşam Berlin'deki NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelecekler.

Ann Linde, Berlin'deki gazetecilere, konunun neyle ilgili olduğunu ve herhangi bir yanlış anlaşılma olup olmadığını yönünde açıklamalarda bulundu. Linde, “Çok iyi ve yapıcı bir ilişkimiz var, daha önce birkaç kez görüştük ve daha önce NATO üyeliğine başvurursak sorunlar hakkında hiçbir şey duymamıştık, ancak şimdi cumhurbaşkanından yeni sinyaller geldi, bu yüzden sıralamaya çalışacağım” yorumunu yapıyor.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu zirve için Berlin’e geldiğinde gazetecilere yaptığı konuşmada sert bir tavır takındı. Çavuşoğlu, “Bu iki ülke açıktan PKK'yı destekliyor, askerlerimize her gün saldıran terör örgütleri bunlar, daha dün de bir askerimizi kaybettik. Bu nedenle dost ve müttefiklerimizin bu terör örgütlerine destek vermesinin kabul edilemez ve çirkin” değerlendirmesini yaptı.

Berlin’de yapılacak üçlü zirvede ne tür sonuçların çıkacaüı henüz belli değil ama, Türkiye görüşlerinde samimi olduğunu hem göstermek hem de ısrarla taleplerini sıralamak durumundadır. Ya değilse, her iki ülkeye NATO üyeliği için yeşil ışık yakması devlet geleneğiniyle bağdaşmaz bir gerçektir.

İsveç Finlandiya Türkiye Dışişleri Bakanları Ann Linde Mevlüt Çavuşoğlu Berlin Üçlü zirve NATO üyelik Terör örgütleri PKK FETÖ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ