KAKABAVEH’TEN YENİ BİR TEHDİT DAHA

İsveç Meclisinde bağımsız milletvekili olarak bulunan eski teröristlerden Amineh Kakabaveh, İsveç Sosyal Demokrat azınlık hükümetine yeni bir tehdit daha savurdu. Kakabaveh, “Kürt örgütlerine yardım etmeyi sürdürmezseniz, bütçenize olumlu oy vermem” dedi.

KAKABAVEH’TEN YENİ BİR TEHDİT DAHA
KAKABAVEH’TEN YENİ BİR TEHDİT DAHA Admin
Bu içerik 915 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Türkiye’nin İsveç’ten iadesini istediği İran Kürt kökenli eski teröristlerden Amineh Kakabaveh, İsveç meclisinde bağımsız milletvekili olarak bulunuyor. Sosyal Demokrat azınlık hükümetine Merkez Partisi, Sol Parti ve Yeşiller Partisi dolaylı destek veriyorlar. Bu partilerle birlikte 174 sandalye sayısı ile muhalefetin 174 sandalye sayısı eşitleniyor. Amineh Kakabaveh mecliste terazi rolü oynuyor.

Dün yapılan Adalet Bakanı Morgan Johansson’a karşı güvensizlik oylamasında Kakabaveh’in oyuyla iktidar 175 – 174 kazanarak bakan koltuğunu korumuş oldu. Önümüzdeki “bütçe görüşmeleri” sonrasında yapılacak oylamada eğer iktidar bütçesini Kabul ettiremezse, ya istifa edecek ya da muhalefetin bütçesiyle seçimlere gidecek.

Kakabaveh, “Gelecek hafta bütçe görüşmelerinin başlayacağını söyledim. Bu hafta benimle oturup gelecekte ne yapacaklarını, nasıl bir yol izleyeceklerini ve anlaşmada bu kadar iyi gitmeyen yönleri nasıl yerine getirebileceklerini tartışmazlarsa, bu durum bütçe oylamasını etkileyecektir” diyerek adeta iktidarı tehdit etti.

Kakabaveh Expressen gazetesine, “Bütçe oylaması önemli. Mayıs ayı başlarında onlara üç kez yazdım, eğer sözlerini yerine getirmezlerse belirleyici oylarda onlara oy vermeyi düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Amineh Kakabaveh, ”Morgan Johansson ya da Parti Sekreteri Baudin ile görüşmek istiyorum” dedi.

Kakabaveh'e göre İsveç'te 130'dan fazla Kürt, İsveç Ulusal Güvenlik Teşkilatı (Säpo)’nın izlemesi nedeniyle riskli olarak gördükleri güvenlikli yaşamları kısıtlanmış durumda ve bunun nedeni Kürt örgütleri YPG ve YPJ ile ilişkileri olmaları. Sosyal Demokratların buna bilmesi gerekiyor. Ayrıca hükümet, Türkiye'ye yönelik silah ihracatı yasağının da arkasında durmalıdır.

Gazetecinin, yani bugün hükümeti kurtardın ama gelecek hafta hükümetin bütçesini kesmekle mi tehdit ediyorsun? sorusuna ise, “ Evet, benden haber alacaklarını ve umarım Morgan Johansson ya da Tobias Baudin'in benimle oturup tartışacaklarını umuyorum” değerlendirmesini yapıyor.

Ancak talepte bulunmaya devam etmeniz, Türkiye'nin tavır aldığı İsveç'in NATO'ya girme durumunu nasıl etkiler?

“Ama bu benimle ilgili değil, Sosyal Demokratların bana verdikleri sözle ilgilidir. Yedi ay boyunca bunu yapacaklarına söz verdiler. Bazı şeyler yaptılar ama geriye kalan çok şey var ve ben açık ve net bir mesaj istiyorum. Bir elleriyle destek olmak ve yardım etmek, diğer elleriyle YPG ve YPJ'nin adamlarını terörist görmek ki, bu mümkün değil. Burada söylemem gerekiyor, bunu nasıl yapıyorsunuz?”

 

İsveç Amineh Kakabaveh İsveç Sosyal Demokratları Adalet Bakanı Morgan Johansson Parti sekreteri Tobias Baudin YPG YPJ Terörizm Kürt Terör Örgütleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ