DÖRT ESKİ ERİCSSON MÜDÜRÜ RÜŞVET VERMEKTEN MAHKEMECE AKLANDI

İsveç’in dev telefon şirketi Ericsson’un Cibuti’de üst düzey yetkililere rüşvet vermekten haklarında dava açılan dört eski yöneticisi, Solna Bölge Mahkemesince suçsuz bulunarak aklandılar. Mahkeme delilleri yeterli bulmadı. Savcılar karara itiraz edip etmeme konusunda karar vermediklerini açıkladılar.

DÖRT ESKİ ERİCSSON MÜDÜRÜ RÜŞVET VERMEKTEN MAHKEMECE AKLANDI
DÖRT ESKİ ERİCSSON MÜDÜRÜ RÜŞVET VERMEKTEN MAHKEMECE AKLANDI Admin
Bu içerik 532 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Solna Bölge Mahkemesine savcılarca sunulan iddianameye göre, dörtlü, büyük yolsuzluk sorunları olan bir Afrika ülkesi olan Cibuti'de yaklaşık 20 milyon kronluk bir rüşvetle, 200 milyon kron değerindeki 3G telefon sözleşmesini imzalandığı ileri sürülüyordü.

Dagens Nyheter gazetesinde yer alan habere göre, 20 milyon kronluk olan ödemeler, bir danışmanlık şirketi aracılığıyla yapılmış ve Cibuti'nin devletbaşkanı ve adalet bakanı ile devlet mobil operatörünün CEO'suna ödendiği ifade ediliyordu. Sanıklardan ikisi doğrudan işlemlere dahil olmuş, diğer ikisi rıza gösterdiği belirtiliyordu.

Dört müdür üzerlerine atılan suçu kabul etmediler. Solna Bölge Mahkemesi gerekçesinde: ”Savcılar, verildiği iddia edilen üç kişiden ikisinin o tarihte yürürlükte olan mevzuatta belirtilen "rüşvet alan kişiler" çemberinin parçası olduğunu kanıtlamadı ve paranın üçüncüye gittiğini kanıtlamayı da başaramadılar” denildi.

Bu nedenle, Solna Bölge Mahkemesi sanıkların dahil olup olmadığını ya da nasıl olduğunu konusunda bir karara varamadığını belirterek, iddia edilen suçların 2011-12'de işlenmiş olması gerekir ve Temmuz 2012'de, "rüşvet veren kişiler" çemberinin genişletildiği yeni bir yasa kabul edildiğine vurgu yapıldı.

İsveç Ericsson Telefon 3G Afrika Cibuti rüşvet Solna Bölge Mahkemesi Aklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ