İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZİ 0,5 ARTIRDI

İsveç Merkez Bankası birkaç ay önce faizi % 0,25 oaranında artırmıştı. Şimdi % 0,5 daha artırarak % 0ü75’e yükseltmiş oldu. Böylece son 22 yıldır faiz artışı yapmayan banka genel faizi % 0,75 artırmış oldu.

İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZİ 0,5 ARTIRDI
İSVEÇ MERKEZ BANKASI FAİZİ 0,5 ARTIRDI Admin
Bu içerik 650 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Merkez Bankası, ana faiz oranını 0,5 puan artırarak yüzde 0,75'e yükseltti. Bu, Şubat 2000'den bu yana ilk kez faiz oranı iki katına çıkarıldı. İsveç basınına konuşan konunun uzmanlarına göre, bu durum bekleniyordu. Birkaç büyük banka, İsveç Merkez Bankası’nın Eylül ayında da aynı hızla artışa gideceğine inanıyor.

İsveç Merkez Bankası bir basın açıklamasında, "Enflasyonun hedefe dönmesini sağlamak ve fiyat ve ücret oluşumunda yüksek enflasyonun etkisini azaltmak için Yönetim Kurulu, ana faiz oranını yüzde 0,25'ten yüzde 0,75'e yükseltmeye karar verdi" Denildi.

Son yıllarda, ana faizi oranı düşük seyrediyordu. Ekim 2014'ten itibaren eksi ya da sıfır dolaylarında bulunuyordu. Yılın başında İsveç Merkez Bankası, 2023'e kadar sıfır olacağını tahmin ediyordu. Ancak Nisan ayında, savaşın patlak vermesi ve enflasyonun hızla yükselmesinin ardından faiz oranı 0,25 puan artırılarak yüzde 0,25'e yükseltildi.  

Ana faiz oranındaki artış, İsveç'te Mayıs ayında yüzde 7,2 olan keskin bir şekilde yükselen enflasyonun bir sonucu. Merkez Bankası, enflasyonun yılın geri kalanında yüzde 7'nin üzerinde olacağına inanıyor. Bankanın amacı, yıllık yüzde 2'lik bir enflasyon oranı.

Bu artışın ailelerin genel durumlarına göre, masraflarının aylık olarak 2 ile 4 bin İsveç Kronu bazında artacağını gösterdiği ileri sürülüyor. Bazı ekonomlar bunun 6 bin krona kadar çıkabileceğini  varsayıyorlar.

İsveç İsveç Merkez Bankası Faiz artış Stefan İngves
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ