SOSYAL DEMOKRATLAR OLASI BİR HÜKÜMETTE KAPILARINI SOL PARTİ’YE AÇIYOR

Sol Parti Başkanı Nooshi Dadgostar, seçimden sonra olası bir Sosyal Demokrat Hükümette yer almak istediklerini açıklamıştı. Başbakan Magdalena Andersson, İsveç Radyosu P1'e verdiği röportajda, sonbahar seçimlerinden sonra hükümet meselesinde tüm kapıları açık tuttuğunu söyledi. Başbakan, ”Şimdi Kasım'dan beri hükümette yalnız oturuyoruz. Ama diğer taraflarla da işbirliği yapmaya hazırız” diyor.

SOSYAL DEMOKRATLAR OLASI BİR HÜKÜMETTE KAPILARINI SOL PARTİ’YE AÇIYOR
SOSYAL DEMOKRATLAR OLASI BİR HÜKÜMETTE KAPILARINI SOL PARTİ’YE AÇIYOR Admin
Bu içerik 419 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bu yıl 18 Eylül’de yapılacak İsveç Genel Seçimi sonrasında oluşacak tabloya göre Sol Parti Başkanı Nooshi Dadgostar Sosyal Demokrat bir hükümette yer yer almak istediklerini açıkladı. Şimdiye kadar Sosyal Demokrat hükümetleri dışarıdan destekleyen Sol Parti, bu durumun artık son erdiğini beyan ediyor ve hükümette yer almak istiyor.

Dadgostar Expressen gazetesine, ” Bu, bizimle birlikte olgunlaşan bir karardır. Teşkilatımıza çok iyi yerleşmiştir. Bunun olması gerekir” görüşünü açıklıyor.

Pazar sabahı, Sosyal Demokratların parti lideri ve Başbakan Magdalena Andersson, İsveç Radyosu P1’in Ekot'un Almedalen'deki parti lideri sorgulamasına katıldı. Programda Andersson'a seçimden sonra Sol Parti ile işbirliği yapmayı hayal edip edemeyeceği soruldu. Andersson, ”Bireysel parti olarak sandık başına gidiyoruz. Kasım 2021’den beri hükümette tek başımıza oturuyoruz. Bunu sürdürmeye her zaman hazırız. Ancak diğer taraflarla da işbirliği yapmaya hazırız” diyor

Andersson programda yöneltilen sorulara: ”Ancak, NATO sürecinin ortasında, dünya ekonomisindeki yüksek enflasyon ve huzursuzlukla birlikte bulunduğumuz durum göz önünde bulundurmamız lazım. Bu yüzden seçimden sonra hükümet kurabilmenin daha da zorlaşmasına yardımcı olmayacağım. Hükümet kurmanın mümkün olduğu kadar sorunsuz olması için tüm kapıları açık tutacağım” ifadelerini kullanıyor.

Magdalena Andersson bir soru üzerine Sosyal Demokratların İsveç Demokratlarıyla işbirliği yapması gerektiğini kesin olarak kabul etmiyor. Andersson; “Ukrayna’daki savaştan bir hafta önce, Jimmie Akesson en iyi olduğunu düşündüğü kişiyi seçemedi. Başkan Putin ya da Başkan Biden. Devlet Dairelerinde olmaları ve güvenlikle sınıflandırılmış bilgilere erişmeleri gerektiğini düşünüyorum, bence son derece uygunsuz” açıklamasını dile getiriyor.

Merkez Partisi Başkanı Annie Lööf ise, olası bir Sosyal Demokrat hükümette yer alabileceklerini daha önce açıklamıştı. Lööf, “Sosyal Demokratlarla devleti yönetmek istiyoruz” demişti.

İsveç Başbakan Magdalena Andersson seçim hükümet Sol Parti Nooshi Dadgostar Annie Lööf Jimmie Akesson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ