SAĞ BLOK HÜKÜMET KURMAK İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADI

Sağ blok yeni bir hükümet kurmak için perde arkasında yoğun bir çalışma sürdürüyor. Aftonbladet'in ulaştığı bazı kaynaklar, Ilımlılar ve Hıristiyan Demokratların bakanlık pozisyonları için "taslak çizmeye" başladıklarını söylüyor. KD'nin Sosyal İşler Bakanlığı da dahil olmak üzere bir avuç bakanlık görevi aldığı söylenirken, gerisini Ilımlılar alıyor. Liberaller ve ırkçı İsveç Demokratları’nın dışarıdan destek verecekleri anlaşılıyor.

SAĞ BLOK HÜKÜMET KURMAK İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADI
SAĞ BLOK HÜKÜMET KURMAK İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADI Admin
Bu içerik 477 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç seçimlerinin üzerinden bir gün bile geçmeden sağ blok hükümet kurabilmek için aralarında sıkı bir işbirliğine başladılar. Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristersson Pazartesi akşamı ırkçı İsveç Demokratları Başkanı Jimmie Åkesson ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bugün de Hıristiyan Demokratların lideri Ebba Busch ile görüştü.

Bu görüşmenin ardından Aftonbladet gazetesinin ulaştığı kaynaklar her iki liderin birlikte hükümet kurması ve özellikle sosyal alanları ilgilendiren kimi bakanlıkların Hıristiyan Demokratlara verilmesi konusunda fikir birliğine vardıklarını belirtiliyor. Bu hükümeti Liberaller ve ırkçı İsveç Demokratlarının dışarıdan desteklemesi bekleniyor. İsveç Demokratları lideri Jimmie Åkesson, Ilımlı Muhafazakar partiden herhangi bir istekte bulunmayacağını açıklamıştı.

Bakanlık pozisyonları için bazı isimler şimdiden işaret edilmeye başlandı. Başbakan olarak Ulf Kristersson'a ek olarak, Ilımlıların ekonomi politikası sözcüsü Elisabeth Svantesson'un maliye bakanlığı görevini alması bekleniyor ve Ilımlıların parti sekreteri Gunnar Strömmer'in adalet bakanlığı görevine atanacağı söyleniyor.

Ayrıca gazetenin verdiği bilgiye göre, içişleri bakanlığı görevinin Ilımlıların hukuk politikası sözcüsü Johan Forssell'e gitmesi bekleniyor. Kimin dışişleri bakanı olacağı henüz belirsiz. Ancak eski dışişleri bakanı Carl Bildt gündeme getirilen isimlerden biri olduğu dillendiriliyor.

Sağcı dört parti arasında görüşmeler bugün de günboyu devam edeceği basına yansıyan haberler arasında yer alıyor.

isveç Ilımlı Muhafazakar Parti Ulf Kristersson Hıristiyan Demokratlar Ebba Busch Hükümet Hükümet Kurmak Bakanlıklar İsveç Demokratşları Liberallar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ