MAGDALENA ANDERSSON İSTİFA EDİYOR

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi seçimlerden yüzde 30,4 oyla birinci parti çıkmasına karşın kendisini destekleyen diğer partilerle bir azınlık hükümeti kurmaya yetecek milletvekili sayısına ulaşamadı. Andersson bu akşam düzenlediği basın toplantısında yarın istifa edeceğini açıkladı.

MAGDALENA ANDERSSON İSTİFA EDİYOR
MAGDALENA ANDERSSON İSTİFA EDİYOR Admin
Bu içerik 528 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Başbakan Magdalena Andersson bu akşam düzenlediği basın toplantısında seçimden birinci parti olarak çıktıklarına vurgu yaparak diğer partilerle hükümeti devam ettirmeye yetecek çoüunluğa ulaşamadıklarını söyledi.

İsveç Seçim Kurulu’nun bugün açıkladığı kesin sonuçlara göre Andersson tarafı 173 milletvekilinde kalırken muhalefet lider Kristersson tarafı 176 milletvekilliğine ulaştı. Bu durum İsveç’te iktidar değişikliğine gidileceğinin önünü açtı.

Magdalena Andersson başbakanlıktan istifa edeceğini ama parti başkanlığına devam edeceğini açıkladı. Sosyal Demokratların iyi bir muhalefet yapacağına inandığını da belirtti. Andersson toplantıda; “Hükümette sekiz yılın ardından son 20 yılın en büyük artışını gerçekleştirdik. Yaklaşık 2 milyon İsveçlinin oylarını Sosyal Demokratlara geldi” dedi.

Andersson ayrıca, ”Ulf Kristersson'ın amaçladığı partileri bir arada tutmadığı ortaya çıkarsa, o zaman elbette kapım açık. Biz Sosyal Demokratlar, İsveç'in karşı karşıya olduğu sorunların çözümünün bir parçası olmak isteyen herkesle işbirliği yapmaya hazırız. İsveç Demokratları (SD) dışındaki tüm taraflarla işbirliğine açığız” görüşünü ifade etti.

Ayrıca Magdalena Andersson, İsveç Demokratları’nın ikinci büyük parti olmasından duyduğu endişeyi de dile getirerek, ”Bunun birçok İsveçliyi endişelendirdiğini biliyorum. Birçoğu zaten nefret ve tehditlerle karşı karşıya kaldı. Endişenizi görüyorum ve paylaşıyorum. Ayrıca SD'ye oy verenlere de hitap ediyor ve İsveç'te var olan sorunlar hakkında onların da hissettikleri endişeyi anlıyorum. Artık tehditleri ve şiddeti körüklemeye yönelik tüm girişimlere karşı net bir sınır koyma konusunda M, KD ve L'ye ağır bir sorumluluk düşüyor” dedi.

İsveç Seçim Başbakan Magdalena Andersson istifa Ulf Kristersson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ