İSVEÇ’TE ENFLASYON YÜZDE 9’U GÖRDÜ

İsveç’te enflasyon bu yılın başından bu yana artmaya devam ediyor. Ağustos ayında yüzde 8 olan enflasyon, Eylül ayında yüzde 9’a ulaştı. Bu durum son 30 yılın en yüksek oranı olarak kayıtlara geçti.

İSVEÇ’TE ENFLASYON YÜZDE 9’U GÖRDÜ
İSVEÇ’TE ENFLASYON YÜZDE 9’U GÖRDÜ Admin
Bu içerik 629 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Devlet İstatistik Bürosu’nun aylık hesaplamalarına göre İsveç’te son 30 yılın en yüksek enflasyonu yüzde 9 olarak kayıtlara geçti. Bu oran ağustos ayında yüzde 8 olarak ölçülmüştü. İsveç’te genellikle gıda maddelerinde bir hayli artışlar göze çarpıyor. Örneğin süt ve mamüllerinde yüzde 40’lara varan bir artış gözlemleniyor.

Enflasyon, fiyatların genel olarak artması anlamına geliyor, bu da aynı miktarda para için daha az mal ve hizmet almak demek oluyor. Fiyatların yükselmesinin, artan talep yada daha yüksek üretim maliyetleri gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor.. İsveç Merkez Bankası, enflasyonu yüzde 2 civarında sabit tutma görevine sahip bir konumda bulunuyor.

Enflasyonu, genellikle fiyatları ölçerek ve zaman içinde bir fiyat endeksinde karşılaştırarak birkaç farklı şekilde ölçebilirsiniz. İsveç'te tüketici fiyat endeksi TÜFE'sindeki değişim, enflasyonun en yaygın ölçüsüdür.

TÜFE, hane halkının tükettiği tüm ürün ve hizmetler için fiyat eğilimini gösterir. TÜFE'nin yıldan yıla nasıl değiştiğinden bahsettiğimizde buna enflasyon oranı diyoruz. Örneğin yüzde 1,5 enflasyon oranı, tüketici fiyatlarının geçen yılın aynı ayına göre ortalama yüzde 1,5 arttığı anlamına geliyor.

İsveç Devlet İstatistik Bürosu Eylül artış Enflasyon İsveç'te enflasyon arttı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ