ULF KRİSTERSSON HÜKÜMET KURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Pazartesi günü yeniden İsveç Meclis Başkanlığına seçilen Andreas Norlén ile görüşen Ilımlı Muhafazakar Parti Başkanı Ulf Kristerson hükümet kurma çalışmaları için iki haftalık bir süre aldı. Bu süreç içerisinde zaman zaman meclis başkanını da gelişmeler hakkında bilgilendirecek.

ULF KRİSTERSSON HÜKÜMET KURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
ULF KRİSTERSSON HÜKÜMET KURMA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI Admin
Bu içerik 549 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

11 Eylül Genel ve yerel seçimlerinden sonra çoğunluğu sağlayan sağ partiler hükümeti kurma hakkını elde ettiler. Bu gerçekleşirse, sekiz yıllık Sosyal Demokrat hükümet muhalefete düşmüş olacak. Genel seçimlerden ikinci olarak çıkan ırkçı İsveç Demokratları hükümeti kuramayacaklarını bildikleri için üçüncü sırada olan Ilımlı Muhafazakar Partiye hem hükümeti kurma hem de destekleme sözü verdiler. İrkçı İsveç Demokratlarının bakanlık isteyip istemedikleri ise tam olarak bilinmiyor. Bu karşılık meclis ikinci başkanlığını elde ettiler.

Ilımlı Muhafazakar lider Ulf Kristersson, meclis başkanıyla yaptığı görüşmede müzakerelerdeki durumu ayrıntılı olarak anlattığını belirterek; “ -İsveç'in şu an içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında, tartışılması gereken çok şey var” dedi. Yeni kurulacak hükümeti çok çeşitli sorunlar bekliyor. Bunların başında mafyalaşan sokak çetelerinin işledikleri suçlar, göç politikaları, artan enflasyon ve diğer sosyal sorunlar geliyor.

Kristersson, şu anda sağ partiler arasında yapılan görüşmelerin umut verici olduğunu ve önümüzdeki dört yıldan daha uzun vadede gerçekleştiğini söylüyor.

Kristerson, “Görüşmeler, bunun uzun vadeli bir proje olduğu ruhuyla yürütülmektedir. Çözmek istediğimiz toplumsal sorunlara erişmek için bakış açısının her zaman ‘20'li yılların geri kalanı’dır” ifadelerini kullanıyor.

Ilımlı Muhafazakar liderin, özellikle ırkçı İsveç Demokratları’yla bir hükümeti ne kadar sürdürebileceği konusuna düğümleniyor. Şimdiya kadar geçen süre içerisinde İsveç Demokratları’nın daha fazla  Ilımlı Muhafazakar Partiyi etkilemeye ve üzerlerinde bir tür egemenlik kurmaya yönelik çalışmaları göze çarpıyor.

İsveç İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlén Ilımlı Muhafazakar Parti Ulf Kristersson Hükümet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ