STRATEJİK ÜRÜNLER MÜFETTİŞLİĞİ SAVAŞ ÜRÜNLERİ SATIŞI İÇİN TÜRKİYE’YE İZİN VERDİ

Stratejik Ürünler Müfettişliği (ISP), askeri teçhizat olarak sınıflandırılan ürünlerin İsveç'ten Türkiye'ye ihracatı için yeniden izin verdi. ISP yaptığı bir basın açıklamasında, bunun devam eden teslimatlarla ilgili olduğunu ve İsveç'in NATO üyelik başvurusunun doğrudan bir etkisi olduğunu yazıyor.

STRATEJİK ÜRÜNLER MÜFETTİŞLİĞİ SAVAŞ ÜRÜNLERİ SATIŞI İÇİN TÜRKİYE’YE İZİN VERDİ
STRATEJİK ÜRÜNLER MÜFETTİŞLİĞİ SAVAŞ ÜRÜNLERİ SATIŞI İÇİN TÜRKİYE’YE İZİN VERDİ Admin
Bu içerik 427 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Stratejik Ürünler Müfettişliği daha önce Türkiye’nin Irak ve Suriye içerisinde bulunan terör örgütü PKK ve uzantısı  PYD’ye yönelik gerçekleştirdiği operasyonları bahane ederek askeri malzeme satışını durdurmuştu.

İsveç’in NATO’ya üye olması ve Türkiye’nin İsveç’ten hem PKK’li teröristlerin iadesi hem de askeri malzeme satışına izin vermesini talep etmişti. İsveç, şimdiye kadar hiçbir PKK’li teröristi iade etmediği gibi bu isteği Yüksek Mahkeme kararlarını bahane ederek yerine getiremeyeceği yönünde beyanlarda bulunmuştu.

ISP, şu anda verilen iznin diğer askeri teçhizat kategorisindeki sonraki teslimatlar için geçerli olduğunu vurgulamaktadır. Elektronik ekipman, yazılım ve teknik yardım ile ilgili olduğu belirtilmektedir. Bu iznin özellikle verilmesinde, meclis’teki siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu İhracat Kontrol Konseyi ile istişareden sonra verildiğini not ediyor.

ISP, "İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu, askeri teçhizatın Türkiye dahil diğer üye ülkelere ihraç edilmesinin savunma ve güvenlik politikası gerekçelerini büyük ölçüde güçlendiriyor" diye yazıyor.

ISP, Başbakan Magdalena Andersson ve Dışişleri Bakanı Ann Linde'nin NATO üyeliğinin askeri teçhizat ihracına ilişkin kuralları ve bunların nasıl yorumlanması gerektiğini yönünde yapılan değişikliklere ilişkin duyuru ve açıklamalarına atıfta bulunuyor.

ISP’nın incelemesinde, "Değiştirilen savunma ve güvenlik politikası koşullarıyla ilgili olarak, ISP, genel bir değerlendirmeden sonra, İsveç savunma sanayisinden Türkiye'ye müteakip teslimatlar için izin vermeye karar verdi" deniliyor.

İsveç İsveç Stratejik Ürünler Müfettişliği Türkiye NATO Üyelik Silah satışı izin İsveç NATO üyeliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ