NOBEL TIP ÖDÜLÜ İSVEÇLİ BİYOLOG SVANTE PÄÄBO’YA VERİLDİ

Bu yılki Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü, "soyu tükenmiş homininlerin genetik kütlesi ve insan evrimi hakkındaki keşifleri" nedeniyle İsveçli biyolog Svante Pääbo'ya verildi.

NOBEL TIP ÖDÜLÜ İSVEÇLİ BİYOLOG SVANTE PÄÄBO’YA VERİLDİ
NOBEL TIP ÖDÜLÜ İSVEÇLİ BİYOLOG SVANTE PÄÄBO’YA VERİLDİ Admin
Bu içerik 319 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Nobel Tıp Komitesi basın açıklamasında, "Svante Pääbo, çığır açan araştırmalar sayesinde kimsenin olanaklı olduğunu düşünmediği şeyi başardı: Şu anda yaşayan insanların soyu tükenmiş bir akrabası olan Neandertallerin genetik kütlesinin haritasını çıkarmak".

Svante Pääbo bir basın toplantısında; ”Muhtemelen henüz sindiremedim. Meslektaşlarımın ayrıntılı bir şakası olduğunu düşündüm. Ama sonra biraz fazla ciddi geldi ve sonra gönlüm kabullendi” diyor.

Svante Pääbo, Almanya, Leipzig'deki Max Planck Enstitüsü'nde çalışıyor ve ilk akrabalarımızdan biri olan Neandertal insanının genetik kütlesinin haritasını çıkarmayı ilk kez orada başardı.

1990'ların başında, Svante Pääbo, hücrelerin "enerji fabrikalarından" son derece küçük miktarlarda genetik materyal çıkarmak için yeni yöntemler kullanarak, bir Neandertalden bir kemik parçasından 40.000 yıllık DNA'yı ilk kez ortaya çıkarmayı başardı. Mitokondri ve ayrıca bakterilerden ve modern insanlardan gelen yabancı maddeleri "yıkamak" için metotlar kullandı.

Araştırma ekibi sonunda, kendi türümüz Homo Sapiens'in Neandertal DNA'sının unsurlarına sahip olduğunu da gösterebildi. Bugün, modern Avrupalıların Neandertallerden gelen genomun yüzde bir ila dörtünü taşıdığı biliniyor. Pääbo'nun araştırması, Leipzig'deki araştırmacılar Sibirya'daki bir mağaradan bir parmak kemiğini analiz ettikten sonra, daha önce bilinmeyen bir akraba olan Denisovalı'nın keşfedilmesine de yol açtı.

Bu buluşlar, ilk insanların Afrika'dan nasıl yayıldığına ve dünyaya nasıl yerleştiğine dair yepyeni bir anlayışa yol açtı.

.Svante Pääbo, ”Benim için harika olan şey, artık zamanda geriye gitme ve evrimsel gelişimi takip etme konusunda belirli bir yeteneğimiz var. Bana göre, bunu kendi ailemizde yapmak özellikle büyüleyici. Bu sadece insanın evrimi ile ilgili değil, dünyadaki birçok grup diğer organizmaları inceliyor. isterseniz evrime gerçek zamanlı olarak bakmaya başlamak için iyi bir fırsattır” ifadelerini kullanıyor.

Bugün, öncü çalışması tamamen yeni bir araştırma dalı olan paleogenomik'i ortaya çıkardı ve buluşları, dünyanın her yerindeki araştırmacılar tarafından insanların nasıl evrimleştiğini ve tarih boyunca hareket ettiğini anlamak için kullanılıyor.

Svante Pääbo, 1955'te Stockholm'de doğdu ve babasının yolunu izledi. Babası Sune Bergström, 1982'de Nobel Tıp Ödülü'ne layık görülen bir bilim insanıdır.

İsveç Nobel Tıp Ödülü Svante Pääbo Neandertaller Genetik kütle
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ