İSVEÇ’TE POLİS KATİLİ SERBEST BIRAKILDI

Bugün 51 yaşında olan Andreas Axelsson, 1999 yılında Malexander'deki polis cinayetlerinin ardından 23 yıl sonra serbest bırakıldı. Öldürülen polis aileleri ve emekli polis memuru Kenneth Eklund'da isyankar duygular içerinde ve “Bana el bombası attı. Hemen sevinçten iki ayağınızın üzerinde hava zıplamazsınız” diyor.

İSVEÇ’TE POLİS KATİLİ SERBEST BIRAKILDI
İSVEÇ’TE POLİS KATİLİ SERBEST BIRAKILDI Admin
Bu içerik 666 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

28 Mayıs 1999 yılında orta İsveç’te Östgöta Enskilda Bank’ı soyan ve üç kafadar Andreas Axelsson, Jackie Arklöv ve Tony Olsson (Byström) Kisa bölgesinden kaçarken peşlerine düşen polis memurları Olle Borén ve meslektaşı Robert Karlström’u pusuya düşürerek polislerin kendi silahlarıyla öldürmüşlerdi.

Corren'in adlı gazetenin yazdığına göre, Andreas Axelsson, 35 yıllık hapis cezasının üçte ikisini çektikten sonra ancak iki hafta önce serbest bırakıldı. Son yıllarını Mariestad dışındaki açık bircezaevinde geçirdi ve bölge mahkemesi şimdi Axelsson'ın suça tekrar bulaşma riskinin düşük olduğunu değerlendirerek serbest bırakılması yönünde karar verdi.

Hapishane müdürlüğü, müebbet hapis cezasının sabit süreli bir cezaya dönüştürüldüğü 2020'de yaptığı açıklamada, "Tutarlı kararlar, Andreas Axelsson'un program faaliyetlerine, çalışmasına, çalışmalarına ve kendisine teklif edilen diğer istihdama ilgiyle katıldığını gösteriyor" diye yazdı.

Banka soygunu olayı sırasında Kisa’ya yakın mesafede bulunan Kinda-Ydre’de görev yapan polis memuru Kenneth Eklund’da radyodan haberi duyduğu zaman soyguncuların peşine düştü. Soyguncuların peşlerinde olan Eklund’da ateş açtılar ve polis memuru kendinin yol kenarına kaçarak kurtardı. Arkasından el bombası attıklarını gördü ve “Bataklığı kaçtım” diyor ve ekliyor: “Hemen sevinçten iki ayağınızın üzerinde hava zıplamazsınız!”

Andreas Axelsson'ın serbest bırakılması Kenneth Eklund'da olumsuz ve isyankar duygular uyandırıyor. “Elbette seni etkiler. Bunu işlemeyi öğrendin ve ben hâlâ dışarıda olay hakkında konuşmalar yapıyorum ve bir kitap yazdım, ama hemen sevinçten zıplıyorsun gibi değil. Herhangi bir endişe hissediyor musunuz? Bildiğimi söyleyemem. Elbette, birinin bu düşüncelere düşündüğü açıktır, ancak şartlı tahliye, yeni gözlükler icat ederse hapse geri döneceği anlamına gelir” ifadelerini kullanıyor.

TT, Tony Byström'ün cezasının zamanla sınırlı olduğunu ve 2023'te serbest bırakılmasının beklendiğini yazıyor. Jackie Arklöv müebbet hapis cezasını hafifletmedi çünkü Temyiz Mahkemesi 2017'deki son duruşmada Arklöv'ün tekrar suça dönüşmesinin "somut ve önemli bir risk" olduğuna karar verdi.Arklöv

İsveç Banka soygunu Adreas Axelsson Polis katili serbest Jackie Arklöv Tony Olsson Kenneth Eklund Kisa Östgöta Enskilda Bank
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ