2022 NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ KAZANANLAR BELLİ OLDU

2022 Nobel Kimya Ödülü Carolyn Bertozzi, Morten Meldal ve K. Barry Sharpless'a "tıklama kimyasının gelişimi için" verildi. Nobel Komitesi'nden Johan Åqvist, bu yılki kimya ödülünün bu konuda çok fazla telaşlanmamak ve bunun yerine kolay ve basitten başlamakla ilgili olduğunu söylüyor. İsveç Bilimler Akademisi, keşiflerinin "molekül inşa etmenin işlevsel bir yolu" ile ilgili olduğunu duyurdu. Barry Sharpless ayrıca 2001 yılında kimya ödülünü alarak şimdiye kadarki beşinci çift ödül sahibi oldu.

2022 NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ KAZANANLAR BELLİ OLDU
2022 NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ KAZANANLAR BELLİ OLDU Admin
Bu içerik 536 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bilim insanları Carolyn Bertozzi, Morten Meldal ve Barry Sharpless 2022’de ödülün kazananları oldu. Bilim insanları 10 milyon İsveç kronu (yaklaşık 915 bin dolar) ödülün de sahibi oldu. Ödül bilim insanlarına keşiflerinin "tıklama kimyasının gelişimi için" ya da "molekül inşa etmenin işlevsel bir yolu" verildi.

Bu Bertozzi, Meldal ve Sharpless’ın “molekülleri bir araya getirirken yaptıkları çalışmalar” ve “çiftdikgen kimyası üzerindeki çalışmalar” sebebiyle ödül verildiği açıklandı. Açıklamayı İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi Genel Sekreteri Hans Ellegren yaptı. Ellegren, bu açıklamasını İsveç’in başkenti Stockholm’deki Karolinska Enstitüsü’nde yaptı.

Bu hafta pazartesi günü Svante Paabo, Nobel Tıp Ödülü’nü kazanırken, dün de üç bilim insanı Alain Aspect, John F. Clauser ve Anton Zeilinger Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştü.

İsveç Nobel Kimya Ödülü Carolyn Bertozzi Morten Meldal Barry Sharpless İsveç Bilimler Akademisi Hans Ellegren
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ