2022 NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ FRANSIZ YAZAR ANNİE ERNAUX’YA VERİLDİ

Bu yılki Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi Fransız yazar ve edebiyat profesörü olan Annie Ernaux’ya oldu. 5 tanınmış yazardan hangisinin ödüle layık görüleceği merak konusuydu. Ödül Fransız yazara nasip oldu.

2022 NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ FRANSIZ YAZAR ANNİE ERNAUX’YA VERİLDİ
2022 NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ FRANSIZ YAZAR ANNİE ERNAUX’YA VERİLDİ Admin
Bu içerik 276 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

2022 Nobel Edebiyat Ödülü alan Fransız yazar Annie Ernaux’ya verilen ödülün gerekçesini İsveç Akademisi şöyle açıklıyor: "Kişisel hafızanın, yabancılaşmanın ve kolektif çerçevelerin köklerini ortaya çıkardığı cesaret ve klinik keskinlik için" denildi.

Akademi'nin daimi sekreteri Mats Malm, “Annie Ernaux'nun bu yılki edebiyat ödülünü aldığını açıkladıktan kısa bir süre sonra, Annie'ye telefonla ulaşmayı başaramadık, ancak haberin yakında kendisine ulaşmasını bekliyoruz” dedi. Annie Ernaux ise ödülün haberini İsveç Haber Ajansı TT’den aldı.

           İsveç Akademisi daimi sekreteri Mats Malm ödülü kazananı açıklarken

Ernaux;  “Bu sabah çalışıyordum ve telefon sürekli çalıyor ama yanıt vermiyordum” dedi ve devam etti: “Şimdi de sürekli çaldığını duyuyorum.”

Annie Ernaux 1 Eylül1940'ta Fransabın Normandiya bölgesindeki Lillebonne’de doğdu ve 1974'te yazar olarak ilk kitabını yayınladı.. O zamandan beri, Fransızca olarak yaklaşık yirmi roman yayınladı. Bunlardan yedi tanesinin İsveççe tercümesi mevcuttur.

Annie Ernaux ilk çıkışını 1974'te "Les armoires vides (Boş dolaplar)" ile yaptı. Ancak edebi atılımını 1983'te dördüncü kitabı "La Place (Yer)" ile gerçekleştirdi. "Les années (Yıllar)" 2008) ile büyük uluslararası tanınırlık kazandı. Yazar, tarih, sosyoloji ve otobiyografiyi birleştirme yeteneğinden dolayı öncü olarak kabul de görüyor.

İsveç İsveç Akademisi Nobel Edebiyat Ödülü Annie Ernaux Mats Malm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ