İSVEÇ’TE YENİ BAŞBAKAN ULF KRİSTERSSON OLDU

İsveç’te 11 Eylül seçimleriden 36 gün sonra Ilımlı Muhafazakar Parti, Hıristiyan Demokratlar ve Liberal Parti anlaşarak bir koalisyon hükümeti kurdular. Bu hükümeti aşırı sağcı İsveç Demokratları dışarıdan destekliyorlar.

İSVEÇ’TE YENİ BAŞBAKAN ULF KRİSTERSSON OLDU
İSVEÇ’TE YENİ BAŞBAKAN ULF KRİSTERSSON OLDU Admin
Bu içerik 436 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bugün kurulan koalisyon hükümetinde başbakanlığına 176 oy alan Ilımlı Muhafazakar Parti başkanı Ulf Kristersson seçildi. Böylece yeni kpalisyon hükümeti güvenoyu almış oldu. Önemli yerlerde sandalye alan İsveç Demokratları bu hükümete dışrıdan destek verecekler. Siyaset bilimcilerine göre, İsveç Demokratları bu hükümetin politikalarını fazlasıyla etkileyecekler. İsveç Demokratları seçimden yüzde 20,5 oy alarak ikinci parti olarak çıkmışlardı.

Oylamada ana muhalefete düşen Sosyal Demokratlar, Sol Parti, Çevre Partisi ve Merkez Partisi’nin oyları 173’te kaldı.

Ilımlı parti lideri Ulf Kristersson kendisine hükümet kurmak için verilen süreyi iki gün aşarak Västerås’daki Tidö Sarayında Cuma ve Cumartesi günleri yaptığı toplantılarla uzlaşma saülayarak “Tidö Anlaşması İsveç İçin Sözleşme” adıyla 62 konu ve 7 ana başlıkta anlaştıklarını açıkladı.

Ulf Kristersson 7 ana başlık altında toplanan güncel sorunları; eğitim, suç ve çete savaşları, hasta bakımı, göç ve entegrasyon, ekonomi, iklim ve enerji krizi, hak ve özgürlüklerin genişletilmesi olarak açıkladı.

Meclis’teki güvenoylaması sırasında locada oturan bir izleyicinin Ulf Kristersson’u kasttederek kurduğu hükümeti “sahte” olarak nitelendirdi. Bu kişi polislerce dışarı çıkarıldı.

Ulf Kristersson güvenoyu sonrası basın toplantısında kabinesini yarın açıklayacağını belirterek, aynı zamanda İsveç ile Türkiye’nin üzerinde uzlaştıkları NATO metnine bağlı kalacağını da vurguladı.

İsveç Ulf Kristersson Koalisyon Hükümeti Güvenoyu Başbakan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ