İSVEÇ BAŞBAKANI ULF KRİSTERSSON’DAN ERDOĞAN’A MEKTUP

İsveç’in yeni Başbakanı Ulf Kristersson Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazarak görüşmeye hazır olduğunu bildirdi. Kristersson mektubunda, "Yeni hükümetimdeki bakanlar, bu geniş gündemi ilerletmek için inisiyatif almaya hevesli" diye yazıyor.

İSVEÇ BAŞBAKANI ULF KRİSTERSSON’DAN ERDOĞAN’A MEKTUP
İSVEÇ BAŞBAKANI ULF KRİSTERSSON’DAN ERDOĞAN’A MEKTUP Admin
Bu içerik 469 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Türkiye ile İsveç arasında NATO gerilimi devam ederken İngiliz haber ajansı Reuters, İsveç hükümetinin Ankara’ya 6 Ekim tarihinde bir mektup gönderdiğini ortaya çıkardı. Haber ajansı, 6 Ekim tarihli mektupta İsveç’in Türkiye’nin endişelerine karşılık somut adımlar atılmasının sözünün verildiğini aktardı.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, İsveç’in NATO üyeliği konusunu görüşmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup gönderdiği basına yansıdı. Kristersson mektubunda, "En kısa sürede, Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye hazırım” mesajını verdi.

Başbakan, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği ve ülkeler arasında derin bir işbirliğini önerdiği bir mektubunda, "Yeni hükümetimdeki bakanlar, bu geniş gündemi ilerletmek için inisiyatif almaya hevesli", diye yazıyor.

AB liderler toplantısı için Brüksel’de bulunan Ulf kristersson, dün NATO karargahını ziyaret ederek Türkiye ile işbirliği anlaşmasına yeni bir boyut kazandırmak istediğini mesajı verdi. Kristersson düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etmek üzere Ankara'ya bir gezi planlandığını dile getirdi.

Kristersson mektubunda, “Umarım sen ve ben bu konu hakkında kısa süre içinde ayrıntılı bir tartışma yapabiliriz. Size uygun olur olmaz Ankara'ya seyahat etmeye hazırım", diye yazıyor. Kristersson mektubunda, Türkiye ile özellikle terörle mücadelede olmak üzere çeşitli düzeylerde işbirliğini derinleştirmek istediğini vurguluyor.

Başbakan, "Türkiye'nin güvenlik sorununu çok ciddiye alıyoruz ve terör örgütü PKK ve diğer tüm terör örgütleri ve kollarından gelen tehdit de dahil olmak üzere her türlü terörle mücadelede işbirliği yapmak istiyoruz" diye yazdığı belirtiliyor.

Ayrıca mektupta, "Ben bir koalisyon hükümetinin lideriyim. Yeni hükümetim üç partiden oluşuyor: Ilımlılar, Hıristiyan Demokratlar ve Liberaller. Güçlü bir uzlaşı oluşturduk ve zor bir dönemde ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendik. İkili ilişkilerimizde henüz kullanılmamış bir potansiyel var. Kültür, ticaret ve diğer siyasi alanlarda daha fazla işbirliği yapmalıyız. Yeni hükümetimdeki bakanların bu geniş gündemi ilerletmek için inisiyatif almaya istekli olduklarını biliyorum" diyor.

İsveç Başbakan Ulf kristersson NATO Mektup Recep Tayyip Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ