TOBİAS BİLLSTRÖM, “TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ VAR”

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, bakan olur olmaz hemen İsveç’in NATO’ya dahil olması için kollarını sıvadı. Türkiye’ye yönelik sürekli olumlu sözler söylemeye başladı. Son olarak, ”Türkiye’de demokrasi vardır” sözünü sarf etti. Bakanın bu sözünden kasttettiği NATO’ya girmek için söylenmesi gereken söz olarak algılanıyor.

TOBİAS BİLLSTRÖM, “TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ VAR”
TOBİAS BİLLSTRÖM, “TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ VAR” Admin
Bu içerik 474 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström İsveç Haber Ajansı TT'nin, ”Türkiye’de demokrasi var mı?” sorusuna verdiği yanıtta; ”Türkiye'nin halk tarafından seçilmiş bir hükümeti ve özgür seçimlere sahip bir devletin demokrasi olarak adlandırılması gerekir” ifadelerini kullanıyor. Bakana göre, yanıt İsveç'in NATO üyeliğinin temelini oluşturan anlaşmadan kaynaklanmıyor.

Dışişleri Bakanı Tobias Billström Türkiye'de bir demokrasi olduğuna inandığını dile getiriyor. Ancak yanıtın ülkeler arasında imzalanan ve aynı zamanda İsveç'in NATO üyeliği için önemli olan anlaşmadan etkilenmediğini söylüyor.

Billström, ”Hayır, çünkü bence mantıklı, mantıklı bir ölçü ile ölçmelisin” derken bunu halk tarafından seçilmiş bir hükümete ve özgür seçimlere sahip bir devletin demokrasi olarak adlandırılması gerektiğine bağlıyor.

Çeşitli özgürlük ve demokrasi endekslerinde Türkiye listelerin çok gerilerinde yer alıyor. Economist'in demokrasi endeksinde ülke "demokrasi ile otoriter bir devlet arasında bir melez" olarak tanımlanıyor.

Billström TT haber ajansına, ”Devletlerin ciddi sorunları olabilir ve yine de demokrasi olabilir. Sözleşmede yazılanlar yerine getirilmeli, ancak yasal kesinlik esas alınarak yapılmalıdır. Bu nedenle, bunun nasıl yorumlanması gerektiği konusunda konuşmalarımız ve diyaloglarımız önemlidir” diyor.

Yeni hükümetin çiçeği burunda yeni bakanın ya demokrasi anlayışı farklı ya da hele bir NATO’ya girelim ve ondan sonra bu konuları farklı konuşuruz anlayışına sahip gibi görünüyor.

İsveç İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström TT Türkiye Demokrasi NATO üyelik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ