İSVEÇ ULAŞTIRMA KURULU KURALLARI SERTLEŞTİRİYOR

İsveç Ulaştırma Kurulu artan A-Traktör kazalarını göz önüne alarak yeni kurallar getiriyor. Ayrıca kış lastikleri, emniyet kemerleri ve yolcu sayısında da sınırlar getiriliyor.

İSVEÇ ULAŞTIRMA KURULU KURALLARI SERTLEŞTİRİYOR
İSVEÇ ULAŞTIRMA KURULU KURALLARI SERTLEŞTİRİYOR Admin
Bu içerik 540 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Ulaştırma Kurulu  birtakım usulsuzlukleri önlemek için kuralların sıkılaştırılması ve A-Traktörlerde saatte 30 kilometrelik hız sınırının kalması öneriliyor. Tartışılan bir konu, hızın bu araçlarda saatte 40 kilometreye çıkarılmasıydı ancak yetkililer, son yıllarda kazalar keskin bir şekilde arttığından hızın artırılmaması gerektiğini belirtiyorlar.

2021 yılında A-traktörlerinin karıştığı 368 kişisel yaralanmalı kaza meydana geldi. İsveç Ulaştırma Kurulu soruşturmasında, 2016-2019 döneminde kaza sayısının yıllık ortalamaya göre üç katına çıktığını ve artışın araç sayısındaki artıştan daha fazla olduğunu yazıyor. İsveç Ulaştırma Kurumu önerisinin trafik güvenliğini artıracağına inanıyor.

İsveç Ulaştırma Kurulu adına araştırma yapan Josefin Hallenberg, “Daha fazla kişi emniyet kemeri takarsa, mevcut hız limitini takip ederse ve kış koşullarına göre kış lastiği kullanırsa kaza sayısının azalabileceğine inanıyoruz. Sunduğumuz tekliflerin hem A-traktörü sürücüleri hem de diğer yol kullanıcıları için iyileştirmelere katkıda bulunmak ve bütünsel bir perspektiften görülmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu teklifin gerekliliklere uymayanlar para cezası ile karşı karşıya kalıbilir” diyor.

Altyapı ve Şehircilik Bakanı Andreas Carlson hükümetin internet sitesinde yaptığı bir yorumda, “Son zamanlarda, A-traktörlerin karıştığı çok trajik birkaç kaza oldu. İsveç Ulaştırma Kurumu, çok ilginç olduğunu düşündüğüm bir dizi kural değişikliği önerdi. Tafik güvenliğini güçlendirmenin önemli olduğu için bu konuda hızlı hareket etmeyi düşünüyorum. Bugün İsveç'te 50.000 kayıtlı A traktörü var” açıklamasını yapıyor.

KISACA ULAŞTIRMA KURULU'NUN ÖNERİLERİNDEN BAZILARI

Yolda traktör sürerken emniyet kemeri kullanma zorunluluğu (emniyet kemeri olmayan tarım ve orman traktörleri için geçerli değildir).

Traktörlerdeki yolcuların yolda seyahat ederken yolculara ayrılmış bir koltuğa ve koltuk başına yalnızca bir yolcuya oturması zorunluluğu.

Traktörler, izin verilen maksimum tasarım hızından daha hızlı sürülmemelidir.

Moped yetki belgesine sahip sürücü belgesi için iki yıllık deneme süresi.

Binek araçlarda olduğu gibi kış lastikleri için de gereklilikler. Hız sınırı manipülasyonunu daha zor hale getirmek için teknik gereksinimlerin tanıtılması.

Egzoz gazı arıtımı için ekipman gereksinimleri sıkılaştırıldı.

Moped yetkilendirmeli ehliyet eğitimlerinde risklere daha fazla odaklanılması ve eğitimin dört tekerlekli araçlarla yapılabilmesi imkanı.

LGF işaretinin varlığı ve tasarımı için netleştirilmiş gereksinimler.

Kaynak: İsveç Ulaştırma Kurulu

İsveç İsveç Ulaştırma Kurulu A-Traktör Kış lastiği Emniyet kemeri Yeni kurallar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ