AMİNEH KAKABAVEH; ”İSVEÇ, ERDOĞAN İÇİN ÇIRILÇIPLAK SOYUNUYOR”

Kürt kökenli eski Sol Parti milletvekili olan Amineh Kakabaveh, İsveç hükümetini, Suriye’deki Kürt YPG/PYD ile arasına mesafe koymasını şiddetle eleştiriyor. Aftonbladet'e verdiği bir röportajda İsveç'in "tamamen çırılçıplak soyunduğunu" ve "Erdoğan'ın önünde diz çöktüğünü" söylüyor.

AMİNEH KAKABAVEH; ”İSVEÇ, ERDOĞAN İÇİN ÇIRILÇIPLAK SOYUNUYOR”
AMİNEH KAKABAVEH; ”İSVEÇ, ERDOĞAN İÇİN ÇIRILÇIPLAK SOYUNUYOR” Admin
Bu içerik 676 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Amineh Kakabaveh, ”İsveç küçük bir ülke olmasına rağmen dünyada söz sahibi olduk ama artık ne o ne de onurumuz kalmadı sanırım” diyor. Ayrıca yeni talepler beklenmeksizin Türkiye'nin NATO başvurusunun onaylanması için İsveç'e yönelik şu anda yapılan taleplerle yetinmeyeceği konusunda da kendi anlayışına göre uyarıda bulunuyor.

Kakabaveh, İsveç'in gelecekte Türkiye'ye silah göndermesine ve dolayısıyla Türkiye'nin ihtilaflarını dolaylı olarak desteklemesine şiddetle karşı çıkıyor.

Kakabaveh gazeteye, ”İsveç'in Rusya'ya silah ihraç etmeyecek, Türkiye'ye de yapabilecek bir tavır alması bence korkunç bir ikiyüzlülük. İsveç ilkelerimize ve dayanışmamıza büyük bir ihanettir” ifadelerini kullanıyor.

Amineh Kakabaveh, Erdoğan'ın kendisinin hareket edemediği konularda Putin'in işini yaptığının da bir sır olmadığını söylüyor ve şöyle devam ediyor: ”İsveç'in Ukrayna'ya kendisini Rusya'ya karşı savunması için yardım etmesi ama aynı zamanda Türkiye'nin işgal ve işgal etmesine yardım etmeye hazır olması bence çok sorunlu.”

Tobias Billström, hükümetin rota değişikliğiyle ilgili olarak PYD ve YPG'yi "şüpheli" örgütler olarak nitelendirerek, ”aralarına mesafe koyacaklarını” açıklamıştı. Bunun üzerine PYD'nin İsveç'teki sözcüsü Shiyar Ali, hükümete "İsveçli IŞİD'li teröristleri eve getirme" çağrısı yaptı.

Amineh Kakabaveh, ”Ona katılıyorum. Özellikle Kürtlerin IŞİD'e ve şu anda kamplarında kalan tutsaklara karşı ne kadar mücadele ettiğini düşünürsek, bu utanç verici ve İsveç'in utanması gerektiğini düşünüyorum. Onlar, artık İsveç'in ve dünyanın paspası olamazlar, bunun bedeli çok yüksek olur” diyerek üstü kapalı hükümeti tehdit ediyor.

Kakabaveh, ”Bu, iki despot olan Erdoğan ve Putin'in bir araya gelip İsveç ve ilkelerimizle oynaması için altın bir fırsat. Çünkü katılabilmek için her şeyi yapacağımızı biliyorlar. İsveç burada bir pusuya düştü, ama kendi kendine. - Şu anda İsveçli olmaktan ve İsveç hükümetinin Erdoğan'ın önünde diz çökmesinden utanıyorum. İlkelerimizi bir diktatöre nasıl sattığımızı ve diktatörlükleri destekleyen Avrupa, demokratik ülkelerin tarihinin tekerrür ettiğini. Tekrar. Bu çok mantıksız. İsveç küçük bir ülke olmasına rağmen dünyada söz sahibi olduk ama artık ne o, ne de namusumuz kaldı sanırım” görüşünü ileri sürüyor.

Not: PYD/YPG de PKK bağlantılı bir terör örgütüdür. Suriye’de IŞİD’le olan mücadelesi toprak kazanmak ve oralarda varlığını pekiştirmek amaçlıdır. Amerika’nın paspas bezi olan teröristleri, dünyaya kahraman olarak tanıtmak başlı başına bir sorundur.

İsveç NATO Türkiye Erdoğan PYD/YPG terörist IŞİD Amineh Kakabaveh Ulf Kristersson Tobias Billström
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ