İSVEÇ BAŞBAKANI KRİSTERSSON: TÜRKİYE’DEN OLUMLU SİNYALLER VAR

Romanya’nın başkenti Bükreş’te sürmekte olan NATO Dışişleri Bakanları toplantısına İsveç ve Finlandiya da davet edilmişti. Bu bağlamda İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye’den olumlu sinyaller alındığını dile getiriyor.

İSVEÇ BAŞBAKANI KRİSTERSSON: TÜRKİYE’DEN OLUMLU SİNYALLER VAR
İSVEÇ BAŞBAKANI KRİSTERSSON: TÜRKİYE’DEN OLUMLU SİNYALLER VAR Admin
Bu içerik 480 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO konusunda Türkiye'den olumlu sinyaller var bağlamında görüş açıklarken, aynı zamanda İsveç'in ne zaman NATO’ya alınabileceğini de bilmiyor. Kristersson, ”Yazın başlarında bir seçimleri var ve tüm ülkelerde iç politikalar bir rol oynuyor” ifadelerini kullanıyor.

İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki son görüşme Cuma günü Stockholm'de gerçekleşti. İsveç heyetine baş müzakereci Oscar Stenström ve Dışişleri Bakanlığı kabine sekreteri Jan Knutsson başkanlık etti. Türk tarafında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözcüsü İbrahim Kalın'ın yanı sıra diğerleri kişiler katıldı.

Başbakan Ulf Kristersson TT'ye yaptığı açıklamada, ”Son zamanlarda çok güzel bir görüşme yaptık. Türkiye istekleri konusunda ilk kez açıkça ifade etti. İsveç'in ve Finlandiya’nın mutabık kaldıklarımızı gerçekten yerine getirdiğini ve uyguladığını açıkça ifade etti. İyi bir sinyaldi” diyor.

TT, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kristersson ile 8 Kasım'da Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, bir sonraki toplantıda "daha olumlu bir tablo" olmasını umduğunu söylemişti diye yazıyor.

Kristersson'a göre İsveç, ülkeler arasındaki anlaşmaya uymaya devam ediyor. Son olarak, gelecek yılın başında bir yasa tasarısının çıkarılacağı yeni terör yasasının önünü açan bir anayasa değişikliği yoluyla da terör örgütlerine katılımın yasaklanacağı belirtiliyor.

Kristersson, ”Yazdan önce hazır olmasını bekliyoruz” diyor.

Birçok medya, Kristersson ile Erdoğan arasında Stockholm'da bir görüşme planlandığını yazdı. Ancak böyle bir şey güncel olmadığını belirtiliyor. Kristersson; ”Hayır, o muhtemelen bir yanlış anlaşılmaydı, biz görüşmemizi Ankara'da yaptık” görüşünü dillendiriyor.

İsveç Finlandiya NATO Türkiye Romanya Bükreş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ