ATATÜRK’ÜN SOFYA YILLARI AİT BELGESEL FİLM STOCKHOLM’DA GÖSTERİLDİ

İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği ile Demokrasi İçin Kadınlar Federasyonu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1913-1915 yılları arasında askeri ataşe olarak bulunduğu yılları elen alan Mustafa Kemal’in Sofya Yılları adlı belgeseli düzenlediği etkinlikte gösterime sundu. Filmin gösteriminde yapımcılardan Nahide Deniz’de bulunarak filmle ilgili bilgiler verdi. Belgelselin yapımcılarından aynı zamanda yönetmeni olan Ufuk Karakaş vize sorunu nedeniyle gösterimde bulunamadı.

ATATÜRK’ÜN SOFYA YILLARI AİT BELGESEL FİLM STOCKHOLM’DA GÖSTERİLDİ
ATATÜRK’ÜN SOFYA YILLARI AİT BELGESEL FİLM STOCKHOLM’DA GÖSTERİLDİ Admin
Bu içerik 798 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Nahide Deniz, Ufuk Karakaş ve ekibinin büyük emekler vererek hazırladıkları ve yönetmenliğini Ufuk Karakaş'ın yaptığı belgesel şimdiye kadar Bulgaristan (3 kentte), Brüksel, Londra ve Amerika (2) yerde gösterilen film Stockholm’da da gösterime sunuldu.

Film gösterimi öncesi belgesel yapımcılarından Nahide Deniz Stockholm’a davet edilmişti. İzleyicilere yapım hakkında çeşitli bilgiler verdi. Salonu dolduran izleyiciler filmi hem heyecanla ve zaman zaman duygularanak izlediler.

Nahide Deniz, “Bu film benim ilk belgesel filmim. Ben gazeteciyim. Uzun araştırmalar ve seksen saatlik bir çekimden sonra bu seksen saati 1 saat içerisinde özetledik. Göserilen yerlerde büyük ilgi gördük” diyerek özetledi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en az bilinen yaşamından bir kesit olan “Sofya Yılları” böylece gün yüzüne çıkmış oldu. Mustafa Kemal Sofya’da bulunduğu yıllarda çevresiyle büyük dostluklar kurmuş, meclis çalışmalarını bizzat zamanının el verdiği ölçüde yerinde izlemiş, meclisteki 17 Türk milletvekiliyle yakından ilgilenmiştir.

Sofya’da operaya, tiyatroya gitmiş, hem Çar hem de Genel Kurmay Başkanı tarafından sıcak bir ilgiyle karşılanmıştır. Kimi kaynaklar onun Genel Kurmay Başkanı’nın kıza karşı sıcak duygular taşıdığını beyan etmektedirler. Kendisi de Türkiye’ye gelerek Ankara’da bir tiyatro gösterisi sunan Bulgaristanlı tiyatro topluğunu oyundan sonra kabul etmiş, “Ben bir Bulgar kızı sevdim ama vermediler” demiştir.

Atamızın Sofya yılları kendisine gelecekteki düşüncelerini gerçekleştirmek için iyi bir deney yeri olmuştur. Batılı diplomatlarla görüşmeler, kültür ve sosyal yaşamın izleri vardır. Sofya’da düzenlenen üst düzey kişilerin katıldığı bir kıyafet Balosu’na katılmış. Bu baloda giydiği “Yeniçeri Kıyafeti” balonun en iyi kıyafeti seçilmiştir.

Bulgaristan, Kurtuluş Savaşı’mıza az da olsa yardım elini uzatmış Burgaz’dan bir gemiyle 650 kilo cephane yollamıştır. Bu da Mustafa Kemal’in o yıllarda bıraktığı olumlu izlerin bir sonucudur.

Filmden sonra salonda bulunanlar çok duygulandıklarını dile getirdiler ve filmi uzun alkışlarıyla beğendiklerini belirttiler.

Bu filme emeği geçen başta yapımcıları olarak herkese çok teşekkür ediyoruz.

                 Dernekler adına Macide Akay film yapımcısı Nahide Deniz'e teşekkür için çiçek verdi.

             Demokrasi için Kadın Federasyonu yönetiminden kadınlar Nahide Deniz ile birlikte

               İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği yönetim ve bazı üyeler Kemal Akkurt ve Nahide Deniz ile..

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk Sofya Askeri Ataşe film belgesel Nahide Deniz Ufuk Karakaş Stockholm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ