İSVEÇ YÜKSEK MAHKEMESİ FETÖCÜ GAZETECİNİN İADESİNİ DURDURDU

İsveç Yüksek Mahkemesi (Yargıtay), İsveç’te 15 Temmuz başarısız darbe sonrası kaçan Türk gazeteci Bülent Kenes'in iadesini durdurdu. Bu, iadenin önünde birkaç engel olduğunu ileri süren mahkeme heyeti kararı bugünü açıklandı. Kararda, ”Bu kişinin siyasi görüşüne dayalı olarak zulüm görme riski de vardır” denildi. Mahkeme yargıçlarından Petter Asp, ”Bu nedenle iadenin gerçekleştirilemesi olanaklı değil” yorumunu yaptı.

İSVEÇ YÜKSEK MAHKEMESİ FETÖCÜ GAZETECİNİN İADESİNİ DURDURDU
İSVEÇ YÜKSEK MAHKEMESİ FETÖCÜ GAZETECİNİN İADESİNİ DURDURDU Admin
Bu içerik 524 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Fethullah Gülen Hareketi’nin 15 Temmuz 2016 tarihinde iktidarı ele geçirmek için ordunun içinde askerler tarafından başlatılan darbe girişi başarısızlıkla sonuçlanmış ve akabinde yüzlerce Fetöcü ülkeden kaçmıştı. Fethullah Gülen’in İngilizce yayınlanan Today’s Zaman gazetesinin Genel Yayın Müdürü Bülent Keneş de kaçanlar arasında bulunuyordu. Keneş, İsveç’e sığınarak otıurma izni aldı.

SVT’nin haberine göre, Türkiye'ye göre, gazeteci Bülent Keneş'in 2016'da Türkiye'deki darbe girişimine katıldığından ve Gülen hareketinin bir parçası olduğundan şüpheleniliyor. Başsavcı daha önce Suçluların İadesi Yasasına atıfta bulunarak iadeye karşı çıkmıştı. Bugünkü karar, HD'nin savcının çizgisini takip ettiği anlamına geliyor.

SVT’ye bugün kendisine yönelik İsveç Yüksek Mahkemesi’nin kararı sonrası Keneş, “Tabii ki mutluyum. Ancak karar bekleniyordu” yorumunu yapıyor.

İsveç Yüksek Mahkemesi, Bülent Kenes'in Gülen hareketine dahil olduğu şüphesiyle ilgili olarak, işlediği iddia edilen suçların İsveç'te suç sayılmadığı için iadenin önündeki engellerin zaten var olduğu görüşü paylaşıyor. Öte yandan darbe girişiminde suç ortaklığı şüphesi var ama, mahkeme siyasi suç saydığı için iadenin önünde de engeller var, dolaysıyla iadenin olanaklı olmadığını belirtiyorlar.

                       Fetö'nün gazetecisi Bülent Keneş (Foto: Basından)

Baş Yargıç Petter Asp bir basın açıklamasında , ”Bu durumda iadenin önünde birkaç engel olduğu açıktır. Tek suç şüphesiyle ilgili olarak çifte suçluluk şartının karşılanmadığı geçerlidir. Bu aynı zamanda bir siyasi suçlar meselesidir. Ayrıca bu kişinin siyasi görüşlerinden dolayı zulüm görme riski de vardır. Bu nedenle iadenin gerçekleşmesi olanaklı değidir.”

Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, SVT'ye Yüksek Mahkame’nin kararının İsveç'in NATO başvurusunu etkileyip etkilemeyeceği konusunda spekülasyon yapmak istemediğini söylüyor. Bakan, ” İsveç, hukukun üstünlüğüyle yönetilen bir devlettir ve bu tür davalarla ilgilenmek için bir araştırmalarımız var. Yüksek Mahkame kararını verdi ve şimdi devlet dairesinde davanın hazırlıkları sürüyor” diyor.

İsveç İsveç Yüksek Mahkemesi FETÖ Bülent Keneş iade durdurdu 15 Temmuz 2016 Fethullah Gülen Hareketi darbe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ