İSVEÇ’TE KORONA VİRÜSÜ VAKALARINDA ARTIŞ GÖZLENİYOR

İsveç Halk Sağlığı Kurumu, yeni bir korona dalgasının geçen kış kadar büyük olabileceği konusunda uyarıyor. Kurum'ndan düşünülen iki yeni senaryoya göre, artış birkaç hafta daha devam edebilir ve Ocak ayının başından ortasına kadar zirveye ulaşabilir.

İSVEÇ’TE KORONA VİRÜSÜ VAKALARINDA ARTIŞ GÖZLENİYOR
İSVEÇ’TE KORONA VİRÜSÜ VAKALARINDA ARTIŞ GÖZLENİYOR Admin
Bu içerik 494 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Halk Sağlığı Kurumu, covid-19'lu kişilerin sayısının geçen kış ölçülen seviyelere çıkabileceği konusunda uyartda bulunuyor. Pandeminin son aylarda her geçen hafta artığına dikkat çekiyor.

Kurum tarafından hükümete sunulan yeni ara rapor, her iki durumda da vakalarda sürekli bir artış gösteren iki farklı senaryo içeriyor. Yetkili, her iki senaryoda da zirvenin Ocak ayının başında meydana geldiğini ve bağışıklık sisteminden kaçınma yeteneğine sahip mutasyona uğramış virüs varyantlarının İsveç'te enfeksiyonun yayılmasınaegemen olmaya devam edeceğini varsayıyor. Kurumun senaryoları şöyle açıklanabilir;

Senaryo 1: Bulaşma bugünkü seviyesinde olmaya devam edecektir.

Senaryo 2: Bulaşma yüzde 10 artar. Havaların soğuması ve iç mekan temaslarının artması gibi faktörlerden oldukça etkilenebilir.

                                                             Kurum Başkanı Karin Tegmark Wiksell

İsveç Halk Sağlığı Kurumu, senaryo 1'dekine benzer bir gelişmenin büyük olasılıkla olduğunu  değerlendirmektedir. Bu, enfeksiyon yayılımının geçen yılki omikron yayılımına benzer seviyelere ulaşacağı ve hastane üzerindeki baskının 2022 Ocak ve Şubat seviyesinde artması anlamına gelebilir.

Daire başkanı Sara Byfors, yetkili makamın internet sitesinde yaptığı açıklamada, ”Senaryolarda belirsizlik olsa da olası bir gelişme, zirveye ulaşmadan önce enfeksiyonun güçlü yayılımının birkaç hafta daha artmasıdır. Bunun, sağlık ve sosyal bakımda olduğu kadar toplumun genelinde de covid-19 nedeniyle artan hastalık izinlerinde devam eden ve artan yüke hazırlıklı olunması gerektiği anlamına gelir” deüerlendirmesini yapıyor.

Sara Byfors devamla, ”Hasta olduğunuzda evde kalmanın, ciddi hastalık riskini azaltmak için mevcut tavsiyeye göre covid-19 ve grip aşısı yaptırmanın önemini vurgulamak istiyorum. Senaryolardan bağımsız olarak, iki haftadan beri enfeksiyonun yayılmasında keskin bir artış gördük ve bu da daha fazla insanın covid-19 tedavisine ihtiyaç duymasına neden oldu. Aynı zamanda, RS virüsünün ve gribin yayılımının da yaygın olması sağlık sistemi üzerindeki yükü daha da artırmaktadır” diye yazıyor.

İsveç Korona Covid-19 Pandemi artış İsveç Halk Sağlığı Kurumu Sara Byfors
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ