İSVEÇ KRALİYET SARAYI’NDA KARGAŞA YAŞANIYOR

İsveç Kraliyet Sarayında zor bir dönem yaşanıyor. Kral Carl XVI Gustav ”İsveç’in Son Kralları” adlı belgeslde İsveç Meclisi’nin 1980 yılında değiştirdiği krallık sırasını (veraset sırası) ciddi bir biçimde eleştirmişti. Kızın kraliçe olmasını değil, oğlunun kral olması gerektiğini savunmuştu. Bu konuda babasına sert eleştiriler yönelten ardından veliaht prenses Victoria Haga Sarayı’ndan ayrılıyor.

İSVEÇ KRALİYET SARAYI’NDA KARGAŞA YAŞANIYOR
İSVEÇ KRALİYET SARAYI’NDA KARGAŞA YAŞANIYOR Admin
Bu içerik 466 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç basınında yer alan haberlere göre Kraliyet Sarayı’nda kargaşa yaşanıyor. Basınagöre, veliaht prensesin aileyi çevreleyen kargaşa hakkında yorum yapıp yapmayacağıdır. İsveç Televizyonu (SVT)’nun belgeseli " İsveç’in Son Kralları "nda ağır eleştirilen röportajın ardından kendisini açıklamak için bir açıklama yapmak zorunda kalan 76 yaşındaki Kral Carl XVI Gustaf için en hafif tabirle çalkantılı bir dönem oldu.

Belgeselde kral, 1980'de veraset sırasını değiştiren İsveç Meclisi kararı hakkında eleştirel konuşmuştu. Kralın aktardığı çok kesin görüşleri vardır: ”Geriye dönük çalışan kanunların olması akıllıca değil, hala öyle düşünüyorum. Oğlum Prens Carl Philip doğdu ve sonra aniden değiştiler ve o her şeyden kurtuldu. Çok garip bence” diyor ve devam ediyor: ”Bir ebeveyn olarak, bunun korkunç olduğunu düşünüyorum. Geriye dönük çalışan yasalara sahip olmak akıllıca değildir.”

                                              Velihat Prenses Victoria (foto: basın)

Belgeseli izleyen pek çok kişi, kralın söyledikleri karşısında şaşkına dönüyor. Bazıları, naip 45 yaşındaki Veliaht Prenses Victoria'yı ve onun askere alınmasını onaylamıyormuş gibi yorumlanabileceğinden, onun düpedüz kaba olduğuna inanıyor.

Saray, baskı altında kalınca, giderek büyüyen eleştirilere karşı ıslak bir battaniye örtmenin gerekli olduğunu fark etti. Bu nedenle dün, kralın kendisini açıkladığı bir mesaj yayınladılar.

Kral Carl XVI Gustav, diğer şeylerin yanı sıra şunları yazdı: "Geriye dönüp baktığımda, İsveç tahtının varisi olarak kızım Veliaht Prenses Victoria'nın arkasında durmayacağımı iddia eden yorumlar duymak beni derinden üzdü.

Bu nedenle, röportaj yanıtlarımın tahttaki kadın halefi ya da Veliaht Prenses Victoria'nın eleştirisi olarak yorumlanmaması gerektiğini açıkça belirtmek istiyorum".

Velihat Prenses Victoria henüz büyük kargaşa hakkında yorum yapmadı. Basında yer alan bazı yorumlara bakılırsa, her an bir açıklama yapabilir.

İsveç Kraliyet Sarayı Kral Carl XVI Gustav Velihat prenses Victoria belgesel röportaj İsveç'in son Kralları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ